Vyhrožují vám. To bude zlé. Šichtařová o nových krocích evropských elit

18.05.2025 18:15 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Drahá energie, nekvalitní dodávky energie, větší počet blackoutů, méně bezpečnosti v ulicích, nedostatkové a drahé léky, drahé potraviny. To jsou podle Markéty Šichtařové reálné důsledky ideologie „Wir schaffen das“. Vrací se do západoevropských zemí rozum? Proč Česko může Green Deal odnést hůře než jiné státy? Přečtěte si celý rozhovor.

Vyhrožují vám. To bude zlé. Šichtařová o nových krocích evropských elit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Šichtařová vystoupila na sněmu Svobodných

Dánsko po 40 letech přemýšlí o zrušení zákazu jaderné energetiky. Že by se do evropské energetiky vracel zdravý rozum?

Spíš evropská energetika narazila na realitu a na důsledky svých vlastních rozhodnutí. Ono je jednoduché prohlásit: „Wir schaffen das!“ Jenomže po čase přijdou praktické důsledky takového rétorického cvičení: Drahá energie, nekvalitní dodávky energie, větší počet blackoutů, méně bezpečnosti v ulicích, nedostatkové a drahé léky, drahé potraviny… To jsou reálné důsledky ideologie. A potom se to voličům špatně vysvětluje. Takže různé země začínají hledat způsoby, jak se vykroutit co možná nejvíc nenápadně z toho, co v minulosti slíbily. A pak jsou tu jiné země, třeba Německo, které ještě víc přitvrzují. 

Z dat Eurostatu a OECD vyplývá, že bydlení v EU zdražilo za poslední dekádu v průměru o 53 procent. V Česku to ale bylo o více než dvojnásobek. I české náklady na bydlení letěly nahoru výrazně rychleji než v průměru EU, dnes činí asi 180 procent hodnoty z roku 2015. Proč je Česko v této disciplíně tak špatné?

To, co řeknu, může působit překvapivě, protože většina lidí netuší, jak moc propojené nádoby jsou jednotlivé aspekty ekonomiky. Ale věřte tomu, nebo ne, jedním (z vícera) důvodů je to, že Česko je tradičně velmi průmyslová ekonomika, a proto na ni greendealovská likvidace průmyslu působí drtivěji než třeba na Polsko nebo Maďarsko. Právě proto česká a německá ekonomiky jako dvě silně průmyslové země mají s Green Dealem větší ekonomické problémy než jiné země. A tím už se to začíná vyjasňovat: Česká ekonomika je ve srovnání s jinými evropskými zeměmi více vychýlená z rovnováhy, a tyto nerovnováhy se více projevují v nejrůznějších oblastech, jako je třeba nacenění aktiv. K tomu se pak přidává fakt, že máme jedno z nejsložitějších a nejdelších stavebních řízení na světě neboli nestaví se z administrativních důvodů. A kde se nestaví, tam logicky je staveb nedostatek. Takže musí být drahé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Referendum

Abych měl jasno, celostátní referendum, které navrhujete by mohlo být o čemkoliv a bylo pro vás politiky závazné? A co by měla být podle vás ta podmínka, aby se mohlo uskutečnit? A bylo by to tak, že by ho třeba mohlo vyhlásit pár politiků? Třeba u sběru podpisů pro prezidentské kandidáty se také hl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mafie, stát se přidal na stranu zločinu. Demise je jediné řešení, říká Okamura

9:14 Mafie, stát se přidal na stranu zločinu. Demise je jediné řešení, říká Okamura

Stát se přidal na stranu zločinu a bitcoinová kauza, stejně jako Dozimetr, má podle Tomio Okamury zn…