Zabíjí děti na diskotékách a přitom znějí kecy o humanismu. Morbidní komedie, zuří bývalý novinář a poslanec Berkovec

02.09.2017 16:59

ROZHOVOR „V momentě, kdy někdo zabíjí děti na diskotékách, lidi pokojně jdoucí po ulicích, Židy v jejich obchodech – téměř v přímém přenosu – není čas na kecy a filozofování o humanismu, už mi to připadá jak z nějaké morbidní komedie,“ konstatuje poslanec a bývalý televizní redaktor Stanislav Berkovec (ANO). Pak ještě k tomu dodává: „I Němci už mrmlají. O tom se ale ve zpravodajství nedozvíte, i když vám to potvrdí každý, kdo tam pravidelně jezdí nebo pracuje.“

Zabíjí děti na diskotékách a přitom znějí kecy o humanismu. Morbidní komedie, zuří bývalý novinář a poslanec Berkovec
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Poslanec Stanislav Berkovec v pořadu Pražská kavárna
reklama

Evropou opět otřásly teroristické útoky, tentokrát v Barceloně, kde se paradoxně v minulých měsících konaly demonstrace za přijetí uprchlíků. Na Deníku Referendum vyšel vzápětí komentář, dle kterého teroristé útočí schválně v místech Evropy, kde je k uprchlíkům vstřícný přístup, ne tam, kde je odmítají. A právě proto si tento humanismus musíme ponechat a vzdorovat teroristům tím, že uprchlíky budeme dále přijímat. Je to rozumný postoj? Jak se zachovat?

V momentě, kdy někdo zabíjí děti na diskotékách, lidi pokojně jdoucí po ulicích, Židy v jejich obchodech – téměř v přímém přenosu – není čas na kecy a filozofování o humanismu. Už mi to připadá jak z nějaké morbidní komedie. Teroristé někde pozabíjí pár desítek nevinných lidí, politici pak vydají prohlášení, učiní opatření, která dalšímu útoku stejně nemohou zabránit, semknou se, uspořádají další summit, před kamerami se slzou v oku předvedou velkolepý smuteční obřad za statisíce a obětem postaví krásný pomník. Květináři v okolí mají pár týdnů kšeft. To je všechno a jede se dál. A pak se dozvíme, že byly přijaty další tisíce „uprchlíků“ a že je nemorální, když je nechceme.

Slavný boxer Muhammad Ali, vlastním jménem Cassius Clay, v jednom TV rozhovoru o rasismu v USA řekl bílému moderátorovi mimo jiné toto: „Červený ptáci lítaj s červenejma ptákama a modrý s modrejma.“ Moderátor namítl, že nejsou inteligentní, že my lidé jsme inteligentnější než oni. Ali: „Oni nejsou inteligentní, a přesto zůstávají spolu. Měli bychom mít víc inteligence, než oni.“ Na konci rozhovoru říká Muhammad Ali: „Tohle je příroda, můžete dělat, co chcete, ale je přirozené být s vlastními. Já chci být s vlastními, miluju vlastní rasu. To není nenávist.“ Doporučuji si ten rozhovor najít, má to krátkou stopáž – 3:27 minut.

Jak se zachovat? Dodržovat základní ústavní zákony – ochránit vnější hranice Schengenu. A pomáhat v ohnisku vzniku problémů, to je prevence proti nežádoucí migraci, která je v současné době pro evropský prostor destruktivní. I Němci už mrmlají. O tom se ale ve zpravodajství nedozvíte, i když vám to potvrdí každý, kdo tam pravidelně jezdí nebo pracuje.

Premiér Bohuslav Sobotka dle informací médií chce ještě v samém závěru svého mandátu přimknout Česko blíže k EU. Konkrétně zajistit naše volné přičlenění k eurozóně, čímž dáme najevo, že stojíme o euro. Je to správný krok ve světle úvah o tom, zda máme být součástí „tvrdého jádra EU“? Robert Fico sdělil, že životním prostorem Slovenska je EU a chce být v tvrdém jádru, i třeba na úkor spolupráce s Visegrádem…

Jediná společenství, kterým „tvrdé jádro“ funguje, jsou teroristé. Nevím, co je za určitým obratem na názorovém kompasu pana premiéra Fica. A co je za obraty pana premiéra Sobotky už nevím dlouho. Určitě v tom hraje roli i předvolební kampaň.

Podnikatel,  který neumí dobře zaplatit své zaměstnance a který se hroutí ze zvýšení minimální mzdy, je darebák a neměl by podnikat, řekl Lubomír Zaorálek. Jiní socialisté a odboráři říkají, že když máme nevídaný hospodářský růst, musí se zvýšit zaměstnancům platy, protože „kdy jindy už“. Je to správný přístup k věci?

Správný přístup k věci by byl, kdyby si pánové na chvíli zkusili opravdové podnikání nebo práci v továrně. Ale to nehrozí a v minulosti je to pravděpodobně často minulo.  A jak známo, některé zkušenosti jsou nepřenosné. Pak se stane, že na základě mylných teoretických domněnek člověk říká další mylné teoretické blbosti.

Nastal rozruch kolem policejní žádosti o vydání poslance Andreje Babiše Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání. Padají výzvy k jeho odstoupení z voleb, Babiš se cítí jako v 50. letech, političtí vězni proti tomu protestují, ANO zpochybňuje vyšetřujícího policistu a internet se baví tím, že Babiš půjde „do tepláků“. Co o tom všem soudíte vy? Jak vnímáte například i to, jak zprávu přijal Andrej Babiš i ostatní?

Je to účelová mediální štvanice. Má za úkol jednak zviklat naše voliče, ale také zakrýt kauzy typu OKD, uštvání pana Zdeňka Altnera a další. Lidé se příliš nevyznali ve hře kolem korunových dluhopisů, nezafungovalo to, tak se političtí mediamakeři vrátili ke kauze Čapí hnízdo. Vytvořili neuvěřitelnou a lživou mediální zkratku a tu do nás perou z médií. Například Česká televize – nikomu sice nepatří, ale veřejnoprávně a nestranně se v tomto případě nechová ani náhodou. Ale protože český divák není blbec, je to paradoxně kontraproduktivní.

Jen věcně: Porušil dle vás Andrej Babiš pravidla EU nebo zákon při čerpání dotace na Čapí hnízdo? A je načasování žádosti o vydání šéfa ANO „účelovka“ ze strany „Chovancovy“ policie, jak to tvrdí i ministr spravedlnosti Robert Pelikán?

Jen věcně: Nemyslím si, že by Andrej Babiš porušil nějaké zákony nebo nějaká pravidla čerpání. Kdyby to tak bylo, tak nepochybuji o tom, že čtyři proběhlé kontroly ze strany Ministerstva financí, které tehdy vedl pan Miroslav Kalousek, by to odhalily.

Andrej Babiš vykládá, jak chce stavět silnice a železnice, zvedat důchody, platy učitelům, vybírat daně, šetřit peníze státu... Co když se lidem už zajídá slyšet o pravici, levici, konzervatismu, socialismu, liberalismu, demokratických disidentech v Rusku a v Číně, o sametové revoluci – a zkrátka jen chtějí řešit takovéto konkrétní, řeklo by se „přízemní“, věci?

No, nezlobte se, ale to jste teď smíchal opravdu Dalmácii s decimálkou, to je „mélange“, jak říkají Francouzi. Jak souvisejí disidenti na druhém konci světa s našimi všednodenními problémy? Samozřejmě, že pro lidi vůbec není přízemní problém to, jaké budou mít důchody, platy, silnice, železnice…V mediálním prostoru České republiky to občas vypadá tak, že u nás v české kotlině musíme vyřešit všechny světové problémy. A že celý svět čeká na názor našich komentátorů nebo moderátorů.

Záleží na výběru zpráv a formě podání. To, že se nedozvím třeba o demonstracích nezaměstnaných mladých lidí ve Španělsku, ale několikrát denně se ve zpravodajství dozvím, že v Pekingu je smog, považuji za mlžení. V tomto případě doslova za mlžení smogem. Myslíte, že na Ostravsku lidi řeší smog v Pekingu? Ne, je zajímá smog, který dýchají jejich děti. Mimochodem, o systematickém zavádění jednostopých elektrických vozidel ve velkých čínských městech, se kterými je spojena výstavba speciálních jízdních pruhů, jsem se toho v našem zpravodajství moc nedozvěděl. Stejně jako o elektrifikaci dopravy ve velkých přírodních rezervacích. Přitom by to pro nás mohlo být inspirativní –  Ministerstvo životního prostředí ČR už přišlo s několika programy podporujícími elektromobily.

Pokud jde o Miloše Zemana, prezidenta republiky, jak pravděpodobné je v tuto chvíli jeho znovuzvolení? Pokazil si to něčím tak, že už zvolen nebude? Vede si Jiří Drahoš tak dobře, že se skutečně stane prezidentem? Či někdo jiný?

Dohady a spekulace o prezidentských volbách opravdu nechci komentovat, nezlobte se.

František Ringo Čech, Olga Sommerová, Václav Klaus mladší, Adam Komers. To jsou některá známá jména lidí, kteří míní kandidovat ve sněmovních volbách. Kdo z nich by mohl českou politiku skutečně obohatit, a ke komu ze jmenovaných máte výhrady?

K nikomu nemám výhrady, jsou to všechno osobnosti a každý, kdo něco v životě dokázal a myslí to poctivě, může českou politiku obohatit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Štěpán
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Naši mladí na krizi teprve čekají.” Keller už ví: Velká města, venkov, bohatí, chudí. Kdo bude platit

4:44 „Naši mladí na krizi teprve čekají.” Keller už ví: Velká města, venkov, bohatí, chudí. Kdo bude platit

HŮŘ UŽ BYLO? „Jisté je jen to, že se zvýší existující rozdíly ve společnosti.“ Známý sociolog, býval…