Zakázané geneticky upravené potraviny na českém trhu, vyšší ceny... Kateřina Konečná vytahuje na světlo, co prý stále nebylo řečeno ke smlouvě CETA

16.09.2017 13:57 | Zprávy

ROZHOVOR Máslo za 70 korun? „Rozumím lidem, že se bojí. Je před Vánocemi a ženy řeší, z čeho budou péct,“ říká europoslankyně Kateřina Konečná. Zároveň ale poukazuje na daleko horší průšvih, který je medializován o poznání méně. Jde o smlouvu CETA, která prošla českým parlamentem. „Doufám, že v Belgii se najdou odvážní poslanci, kteří ji nepřijmou a tím pádem spadne pod stůl. Pokud to tak nebude, poneseme si ji následující desetiletí v kvalitě potravin i v cenách potravin,“ varuje. Konečná v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také komentuje příslib, že na testování dvojí kvality potravin uvolní EU milion eur z letošního rozpočtu.

Zakázané geneticky upravené potraviny na českém trhu, vyšší ceny... Kateřina Konečná vytahuje na světlo, co prý stále nebylo řečeno ke smlouvě CETA
Foto: Archiv Kateřiny Konečné.
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná.

Dvojí kvalita potravin. Také o tom mluvil předseda Evropské komise ve své Zprávě o stavu EU. Vy jste v reakci na jeho proslov v ČT zmínila, že nevíte, zda máte být nadšena z toho, že si pan Juncker všimnul, že vůbec dvojí kvalita potravin existuje. Ve čtvrtek eurokomisařka Věra Jourová v Jihlavě uvedla, že na testování uvolní EU asi milion eur z letošního rozpočtu. Lze si od toho slibovat, že se skutečně dvojí kvalita potravin bude řešit?

Asi v říjnu se ještě uskuteční summit v Bratislavě, který vyvolali Češi a Slováci. Bude se zabývat přímo dvojí kvalitou potravin. Přijet by měli šéf Evropské komise i paní komisařka Jourová. Podle mých informací by prý chtěli navrhnout konkrétnější kroky. Nemám nic proti testování, na druhou stranu ale aby nedošlo k tomu, že bychom testovali, testovali a pak by z toho nic nebylo. Dnes už je zcela evidentní, že dvojí kvalita potravin existuje, země si udělaly své testy, nevidím moc důvod, proč to má dělat Evropská komise, i když chápu, že asi musejí mít své podklady. Přála bych si, aby do konce mandátu paní eurokomisařky Jourové došlo i ke konkrétním krokům, které dvojí kvalitě potravin zabrání.   

V minulém rozhovoru jste zmiňovala i to, že lze problém řešit i na republikové úrovni. Pan ministr Jurečka pro ParlamentníListy,cz před časem uvedl, že nemůže dovozy zakazovat, konkrétně řekl: „Zaslechl jsem už i názory, že bychom mohli přísnějšími normami importy víc regulovat. To by teoreticky šlo, jen bychom takto mohli zpřísnit podmínky jen pro naše výrobce, nikoliv pro ty, co vyrábějí v jiných zemích EU a dovážejí své výrobky na náš trh, takže tudy cesta nevede.“ Co vy na to?

Stále se domnívám, že můžeme problém řešit u nás. V Rakousku přísnější limity mají. I když máme volný trh, můžeme si diktovat, jaký například obsah masa nebo ovocné složky má potravina mít, než ji na trh pustíme.

Mám pocit, že se z toho stalo předvolební téma, které je určitě správné, protože jde o problém, který občany trápí. Na druhé straně politici jak v Česku, tak v Evropské unii měli dost času ho řešit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…