Žatecká starostka: Jak vypadá chování některých mladých Romů?

10.03.2012 22:40

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz pokračují v rozhovorech se starosty a zastupiteli v Ústeckém kraji. Tentokrát redakce vyzpovídala žateckou starostku Zdeňku Hamousovou.

Žatecká starostka: Jak vypadá chování některých mladých Romů?
Foto: mesto-zatec.cz
Popisek: Starostka Žatce Zdeňka Hamousová
reklama

Ústecký kraj sužují zejména problémy s nepřizpůsobivými. Jak byste hodnotila situaci přímo u Vás v Žatci? Mohou se obyvatelé cítit bezpečně?

V době, kdy narůstá radikálnost ve společnosti, není situace v Žatci s takzvaně "nepřizpůsobivými“ tak vyhrocená jako v jiných městech regionu. Je to také absencí vysloveně vyloučených lokalit - ghett a nevelkou fluktuací těchto osob.

Přesto existují problémy. Zejména se jedná o chování romských obyvatel některých sídlišť (hluk, nepořádek, rušení nočního klidu) a občanům také vadí početné skupinky romské mládeže potloukající se městem v podstatě v kteroukoliv denní a mnohdy i noční dobu, pracovní neaktivita, která je vnímána jako zneužívání dávek. Je to jedno z dlouhodobých témat.

Dalším problémem, se kterým se Ústecký kraj potýká, je nezaměstnanost. Jaké jsou ve městě pro obyvatele pracovní příležitosti? A jak byste hodnotila reformy ministra Drábka?

Reforma jakožto sjednocení dávek pod jeden úřad je krok rozumným směrem. Optimální by bylo jít ještě dál a připojit také dávky vyplácené ČSSZ (důchody, nemocenská, PPM), pro klienty by pak zavládla absolutní přehlednost.

Start reformy v Žatci neprovázely žádné mimořádné anomálie jako v jiných regionech. Jistě k tomu přispěla i stabilizovaná personální situace (pracovníci „převedení“ z města) a dobré zázemí pro ÚP v prostorách MěÚ. V lednu a únoru došlo ke zbrzděni veřejné služby a veřejně prospěšných prací, postupně úřad práce uzavírá smlouvy a aktivity se rozbíhají.

Celkově se na "reformě" musí ještě zapracovat. Neběží program JIS se Standardizovaným záznamem. ÚP není proškolen v oblasti sociální práce, ÚP zatím nepropojuje širší souvislosti, např. že výplata dávek souvisí s agendou SPO (sociálně právní ochrana) a naopak a další. V této prvotní fázi se ÚP zaměřil na dávky, věřím, že i nadále bude posilována jeho aktivní role v otázkách zaměstnanosti, tvorby nových pracovních míst.

Pracovní příležitosti ve městě „kopírují“ vyšší míru nezaměstnanosti v rámci celého Ústeckého kraje. Poptávka po pracovních místech převyšuje nabídku, postupně investoři oživují průmyslovou zónu Triangl, ale dlouhodobý problém – nezaměstnanost absolventů, uchazečů se základním vzděláním a od 50 let výše nám situaci nevyřeší.

Vláda také uvažuje o zvýšení DPH na 20 procent. Co by to podle Vás znamenalo pro obyvatele Žatce?

Stejné zvýšení zátěže jako pro všechny ostatní občany. Vývoj je potřeba brát v úvahu i při rozhodování o výši různých poplatků, vstupného, dotaci MHD a dalších.

Jak by podle Vás měl vypadat Žatec, ve kterém se lidem dobře žije?

Jako město se vstřícným klimatem nejen pro všechny občany, ale i návštěvníky, turisty, podnikatele atd. Můžeme začít u již zmiňovaných pracovních příležitostí a posuneme se k zajištění a uspokojování celého komplementu potřeb a služeb – od možnosti bydlení, práce, po volnočasové, sportovní a kulturní vyžití a vyvážený rozvoj města. Potřebujeme zohledňovat všechny cílové skupiny. Nadstavbou by měl být Žatec v kontextu chmelařského regionu.

Co je Vaším cílem pro letošní rok? A do čeho hodláte letos investovat?

V letošním roce zavádíme do života města poslední, ale velmi významnou část projektu Chrámu Chmele a Piva – renesanční sladovnu, začneme naplňovat klienty nově vybudovaný domov se zvláštním režimem (nová součást domova pro seniory), v létě budeme otevírat zrekonstruované, ale prakticky nově vybudované koupaliště a zahajujeme výstavbu na něj navazujícího sportoviště. Podali jsme žádost o dotaci na zateplení a výměnu oken domu s pečovatelskou službou, oddělení dětského a následné péče v nemocnici, jsou připraveny některé další rekonstrukce ve městě. A ještě jeden konkrétní cíl s dopadem na celý okres – zajistit nasmlouvání akutní lůžkové péče s VZP pro všechna čtyři oddělení žatecké nemocnice, která je jedinou v okrese Louny s dětským a gynekologicko-porodnickým oddělením.

Jak podle Vás dopadnou letošní krajské volby? A domníváte se, že může být v Ústeckém kraji úspěšný i Jiří Paroubek se svou novou stranou?

K této otázce si dovolím jen stručný komentář. Máme tady stabilní „hráče“ na trhu politických stran a uskupení, k nim s určitým záběrem počítám také Severočechy. Neznám program strany Jiřího Paroubka, podle mého názoru dojde ke tříštění a oslabení sil ČSSD, KSČM, některým voličům možná nabídne alternativu. Nepředpokládám pozici pro Věci veřejné, jsem zvědavá, jakou roli zaujme TOP 09. Všem přeji pozici odpovídající jejich programu a záběru oslovených voličů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten bývalý por*oherec... Dezinformátor. To není pro mě autorita! Ivan David ze seznamu lobbisty Jandy tvrdě účtuje

0:01 Ten bývalý por*oherec... Dezinformátor. To není pro mě autorita! Ivan David ze seznamu lobbisty Jandy tvrdě účtuje

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Napětí jednoznačně rozdmýchává současná reprezentace USA řízená západními nadnáro…