Německo kvůli masivní invazi uprchlíků do Evropy dočasně zavedlo kontroly na hranicích s Rakouskem. Tento krok přichází pár dní poté, co kancléřka Merkelová přišla s velkorysou nabídkou poskytnutí azylu pro 800 tisíc běženců. O čem to svědčí?
Navštívil jsem uprchlické tábory, a proto vím, jak se tam rychle šíří různé zvěsti a báchorky o imigraci. Když kancléřka řekla tohle poměrně neuvážené vyjádření, v tu chvíli jsem tušil, že se otevřela stavidla imigraci a lidé se budou chtít do Německa dostat. Maďaři ani Rakušané je nejsou schopní zadržet. Přes Evropu se přelila ve velmi krátké době vlna několika set tisíc lidí.
Situaci v Německu jsem viděl a je kritická. Německé úřady nezvládají. Lidé spí na čerpacích stanicích. Mnohé čerpací stanice především v Bavorsku slouží v podstatě jako uprchlické tábory a lidé jen čekají, co s nimi bude. Jenže tohle se dalo očekávat. Upozorňoval jsem své české kolegy už od minulého týdne, kdy jsem se setkal s německými diplomaty, kteří mě o vývoji informovali.
Rakouská vláda pověřila armádu výpomocí s přísnější ostrahou hranic kvůli uprchlické krizi a na hranicích s Maďarskem zavedla dočasné hraniční kontroly. Maďarský server Index.hu napsal, že premiér Viktor Orbán by mohl vyhlásit výjimečný stav. Co bude dál?
I tato situace se dala čekat. Kdo byl v Maďarsku a viděl tisíce lidí, kteří tam dnes čekají, se ani nediví. Je nutné ale říci, že necelá polovina běženců jsou syrští uprchlíci, zbytek jsou lidé z dalších zemí, přicházejí z Pákistánu a Afghánistánu. Proudí sem lidé z dalších regionů, kde válka není a ani tam nehrozí. Je nutné zjišťovat jejich totožnost, brát jim otisky, musí být nějaká kontrola. Dnes je v Německu přes 250 tisíc lidí, kteří vůbec nikde nejsou registrováni a pohybují se po území státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá