Zelená politika? Teď dává největší smysl. Migrace? Tu nezastavíme, není hrozbou. Česko-německý filozof promluvil

04.06.2020 18:42 | Zprávy

HŮŘ UŽ BYLO? Berme skutečnost, že Německo je ekonomický lídr Evropy, jako fakt. Stejně tak začít se zelenou politikou v dnešní postkoronavirové době je zcela oprávněné, ba přímo namístě. Při vzpomínce na Václava Havla mnozí kverulanti opomíjejí současnou demokratickou zkušenost a stabilitu. Migraci nezastavíme, protože není hrozbou. Nebezpečí spíše vidíme v Číně a jejím nasazení technologií na špiclování lidí, ze kterého si u nás chceme brát příklad. To uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz česko-německý filozof, dlouhodobě žijící ve Spolkové republice Německo, Jaromír Sýkora.

Zelená politika? Teď dává největší smysl. Migrace? Tu nezastavíme, není hrozbou. Česko-německý filozof promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Před řadou let, po takzvané sametové revoluci, byl vzorem pro mnohé české občany Václav Havel, jehož jméno rezonovalo i v zahraničí. Nyní je situace v Česku taková, že jsme poměrně silně nespokojeni se současným vyvojem. Jak vidíte úlohu Václava Havla, jehož odkaz má pro naši současnost ještě něco říci?

Havla lze velmi zásadně chápat jako symbol a sílu demokratického hnutí, demokratické revoluce, a připomíná nám tím možnost a sílu demokratické změny. Myslím, že tahle vzpomínka a paměť je zvláště cenná, protože spousta lidí zapomněla, jaké možnosti a síly jsou v samotné demokracii. Dnes přijímáme velkou část politického vývoje jako daný, normální a neměnný, aniž vzpomínáme, že poselstvím demokracie je právě možná změna každodennosti a že demokracie, jako jediná forma vlády, dává vládu do rukou lidí. To však není míněno jako forma patosu, jak se často vyskytuje v médiích: říkám to především jako kritiku na nárůst ekonomických nerovností, demontáže sociálního státu, kterým jsou lidé v ČR, ale také v celé Evropě s pochybnými argumenty o účinnosti a potřebě systému vystaveni.

Obáváme se, že silné Německo není jen ekonomický lídr Evropy, ale už i politicky, v rámci EU vlastně vede. Vidíte to pozitivně, nebo jako určitou hrozbu či nebezpečí?

Ve všech známých státních spojenectvích a internacionálních institucích se nechají rozlišit vedoucí státy a státní zájmy. V tomto rozsahu není diagnóza „Německo jako silný stát“ neobvyklá, i když může být pro jiné státy nepříjemná nebo může být problémem spravedlnosti. Spíše mi osobně víc vadí, že silné Německo přirozeně nestojí pro Německo jako takové, ale pro určité zájmy silných aktérů v Německu. Pokud by tam byla jiná rovnováha v rozdělení mocenské síly, bylo by to patrné také na agendě EU. Otázka také dále závisí na tom, jak se nechá EU vůbec jako politický nebo demokratický projekt posuzovat. Pokud jsme kritičtí vůči jejímu demokratickému potenciálu, je nadměrná přítomnost jediného státu sekundární. Zde bych uznal a zdůraznil význam EU, ale rozhodně bych její všeobecnou sféru vlivu decimoval nazpět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…