Zeman zatroubil do útoku za své znovuzvolení. Sprostá slova? On si prostě řekl, že na hrubý pytel patří hrubá záplata, soudí matador Vlastimil Tlustý

05.11.2014 11:50

Výroky prezidenta Miloše Zemana jsou třešničkou na hnoji současné české politiky, prohlásil bývalý dlouholetý politik ODS Vlastimil Tlustý ke kauze Hovorů z Lán, která po cestě do Číny a vyznamenávání na Hradě do třetice rozvířila diskuzi o tom, zda je Zeman ještě způsobilý vykonávat prezidentský úřad. Ale Tlustý současně dodává, že jako největší zachránci před pokleslou úrovní politiky vystupují ti, kteří mají na jejím úpadku největší podíl. „To, co předvádějí, pomůže Miloši Zemanovi posílit jeho postavení. A to proto, že forma, tedy jazyk jeho výroků je sice pro nezanedbatelnou část naší veřejnosti nepřijatelný, ale obsah je pravdivý v podstatě pro všechny,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Zeman zatroubil do útoku za své znovuzvolení. Sprostá slova? On si prostě řekl, že na hrubý pytel patří hrubá záplata, soudí matador Vlastimil Tlustý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman s chotí

Anketa

,,Kunda, hovno, zkurvili". Taková slova použil v přímém rozhlasovém přenosu prezident Miloš Zeman. Co vy na to?

hlasovalo: 52773 lidí

Exministr financí si myslí, že kritika, která se zvedla po návratu prezidenta z Číny, ať už šlo o jeho chování a výroky před kamerami, že se přijel do Číny učit, jak stabilizovat zemi, nebo když ujišťoval čínské komunistické pohlaváry, že Česko respektuje územní celistvost Číny včetně Tibetu a Tchaj-wanu, byla přehnaná a jednostranná. „Myslím, že taková kritika je pro Zemana nesnesitelná. V tom je jeho pocit oprávněný, že je to štvanice,“ konstatoval bývalý šéf poslanců ODS. Je přesvědčen, že kdyby ty samé věci dělal v případě zvolení prezidentem Karel Schwarzenberg, vypadalo by to jinak. „Zeman na to hledá odpověď. Představuje si, že je třeba vytvořit přehnanou reakci, protože ta napomůže k pochopení situace a k polarizaci názorů veřejnosti,“ soudí.

Na hrubý pytel hrubá záplata

Ale nepřehnal to prezident s reakcí na „štvanici“? Sprostá slova, která použil v živém vysílání v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán, nepochybně nepatří do slovníku nejvyšších státníků. „Kampaň proti němu je za hranou, jeho reakce je také za hranou. Je to všechno ve stavu: na hrubý pytel hrubá záplata,“ zastává se někdejší politik současné hlavy státu. Ale neměly by být vyšší nároky na prezidenta, aby kritiku s nadhledem ustál, aby nepoužil „hrubou záplatu na hrubý pytel“, než na jakéhokoli jiného člověka? „Mně se to těžko hodnotí,“ připouští Vlastimil Tlustý, „umím si totiž představit, že na tak vysokém postu, na tak větrné hoře, na jaké se ocitl, jsou tlaky tak velké, že se nemohu jeho přehnané reakci divit. Situace je tak extrémní, že vede k extrémním reakcím. Kdo říká, že v tak vysokém postu by Zeman neměl reagovat vulgaritami, nedovede si představit, do jaké situace ho kritici a média dohnali,“ vysvětlil.

Na tlak i kritiku by měl být Miloš Zeman za léta v politice už zvyklý

Ale Miloš Zeman nepřišel na Pražský hrad jako politický nováček. Během uplynulých pětadvaceti let se utkal v mnoha politických soubojích jako předseda sociální demokracie, premiér i předseda Poslanecké sněmovny, na tlak i kritiku by tedy měl být zvyklý. Když umí „rány“ rozdávat, měl by je umět i přijímat. Navíc není zdaleka jediný, kdo je vystaven velkému tlaku. Strmý pád z jednoho z nejvyšších postů až na samé dno zažil expremiér Petr Nečas, čelil tlakům opozice, odborů i vlastní strany, potom přišel státní puč, zatčení a vazba jeho partnerky a šéfky kabinetu, pád z premiérského i předsednického postu ve straně. Snesla se na něj nejen kritika médií, politiků, veřejnosti, ale své kroky na postu premiéra musel vysvětlovat orgánům činným v trestním řízení. A i když také někdy ztrácel nervy, nikdy neztratil glanc do té míry, aby kolem sebe házel vulgaritami.

Zemanovy metody jsou u jeho voličů úspěšné

Bývalý politik ODS však vysvětluje, že je třeba se podívat na celou politickou historii Miloše Zemana. „Má zkušenosti, že vůči jeho voličům jsou takové metody úspěšné,“ poukázal Tlustý na fakt, že čemu nadšeně tleskají voliči levice, by u pravicového politika neprošlo. Bývalý poslanec ODS nesouhlasí s názory, že u Miloše Zemana bylo použití vulgárních výroků ojedinělým excesem. „Pamatuji na jeden výrok, který padl v roce 1996. Tehdy Miloš Zeman řekl něco v tom smyslu, že si sociální demokraté ušijí z kůží ódéesáků, tuším, peněženky. To byl výrok vulgárnější a agresivnější než ten současný. To bylo absolutně extrémní vyjádření a nezpůsobilo žádnou katastrofu. Naopak vedlo k překvapivému úspěchu sociální demokracie v roce 1996,“ dokládá Tlustý, že stejné postupy používá Miloš Zeman dlouhodobě. „Skoro bych řekl odjakživa, a nemá s tím špatné zkušenosti.“

Anketa

Který politik se nejvíc zasloužil o dobré věci v České republice?

hlasovalo: 108142 lidí

Byl to promyšlený politický kalkul

Tlustý se shoduje s názory politologů, kteří říkají, že za vulgárními výrazy prezidenta je promyšlená kalkulace. „Miloš Zeman je zvyklý reagovat na vyhraněné situace těmito způsoby. To není žádná novinka, že používá tyto ultrasilné metody. Myslím, že to je jeho zatroubení k útoku k možnosti znovuzvolení. Uvědomoval si, jak ho útoky médií a oponentů oslabují, že to směřuje k tomu, že by v příštích volbách neměl šanci na znovuzvolení. A takové drama je může oživit,“ soudí bývalý občanský demokrat, že Miloš Zeman sní za pár let o dalším volebním období na Pražském hradě.

Jednání současného prezidenta vede k polarizaci ve společnosti

Nevede však politika urážek a vulgarit k novému rozdmýchávání nenávisti, k dalšímu rozdělování společnosti, k ještě „blbější“ náladě a frustraci, která má za následek nechuť veřejnosti k politice a politikům, k neochotě chodit k volbám a k politickému rozvratu? Exministr financí souhlasí. „Ta dnešní třešnička svědčí o nějakém rozvratu a konci nějaké éry. Myslím, že nemá daleko k pojmu rozvrat politické scény,“ potvrdil. Přiznává, že se tento kolotoč rozjel už strašně dávno a výsledky jsou neradostné pro všechny aktéry. Ale ačkoli jednání prezidenta Miloše Zemana vede k polarizaci ve společnosti, z hlediska jeho pozic mu to podle Tlustého neubližuje. „Čím dramatičtěji reagují jeho kritici, tím lépe pro něj,“ je přesvědčen exposlanec, že kritika médií Zemanovi v očích jeho příznivců spíš pomáhá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězení? To bývá odrazový můstek. Upozornění u kauzy Feri

15:55 Vězení? To bývá odrazový můstek. Upozornění u kauzy Feri

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Kauza Dominika Feriho je komentátorovi nadále podezřelá. „Jakákoli …