Zeman zničený alkoholem, pilíř korupce Babiš? Absolutně nevěrohodní. Volí je povrchní lidé bez rozhledu. A podle Tomáše Klvani bude ještě mnohem hůře

12.09.2015 9:15 | Zprávy

ROZHOVOR Hostující profesor na New York University Tomáš Klvaňa se pro ParlamentníListy.cz zamýšlí nad vzestupem podle něho populistických stran i uprchlickou krizí. Klvaňa uvádí, co mají společného republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump a český prezident Miloš Zeman s Andrejem Babišem.

Zeman zničený alkoholem, pilíř korupce Babiš? Absolutně nevěrohodní. Volí je povrchní lidé bez rozhledu. A podle Tomáše Klvani bude ještě mnohem hůře
Foto: Archiv TK
Popisek: Tomáš Klvaňa

V Evropě a USA nastupují populistické strany a politici. Zdá se, že zatlačují tradiční politiky do defenzívy. Jak si to vysvětlujete?

Populisté a obecně politici mimo hlavní proud útočí zleva i zprava. Není náhoda, že mezi republikánskými prezidentskými kandidáty vede podnikatel Donald Trump, kterého dlouho nikdo nebral vážně. Je sice vyloučeno, aby se stal prezidentem, a bylo by neuvěřitelně překvapivé, kdyby získal nominaci za republikány, i poté, co odejde, však po něm zůstane, co reprezentuje. Na druhé straně politického spektra je levicový extremista Bernie Sanders, který sice nevede demokratické pole prezidentských uchazečů, má však zhruba stejné procento příznivců jako Trump. Také on rozděluje společnost, brojí proti bohatým, proti bankéřům, proti zavedeným „zkorumpovaným“ stranám. Když byl za studené války starostou malého města ve Vermontu, dělal si svoji vlastní „nezávislou mírovou“ politiku, v jejímž rámci přicestoval na „přátelskou návštěvu“ do Sovětského svazu. Trump není ani pravicový, ani levicový. Je člověk bez zábran, který je ochoten říci na veřejnosti cokoliv, co mu zaručí popularitu. Reprezentuje cosi podobného jako u nás zčásti ministr Andrej Babiš a zčásti prezident Miloš Zeman.                             

Trump je však miliardář, kdežto Zeman chce reprezentovat spodních deset milionů...

Oba zastupují podobný typ voliče: povrchní, s nevelkým rozhledem po světě, motivované především hněvem, nespokojeností a negací. Dobře vědí, proti čemu jsou, méně však už, co chtějí dokázat. Copak je „řídit zemi jako firmu“ nějaký program? Copak je ono, „prostě to zařídíme“ nějakým cílem? Je to snad něco víc, než dostat se po těchto sloganech k moci? Není. Trump je proti přistěhovalcům, Babiš proti korupci, Zeman proti tomu, co označuje za pražskou kavárnu. Trump přitom zaměstnával nelegální přistěhovalce a dvě z jeho tří manželek jsou emigrantky; Babiš se podílel na vybudování korupčně-klientelistického systému v zemi a dnes je dokonce jeho pilířem; a Zeman, člověk, jehož intelekt, talent a úsudek zničil alkohol, bude mistrovat „kavárnu“? Ani jeden z těchto lidí nemá věrohodnost, pokud se opravdu chcete do hloubky zamyslet, kdo jsou a co reprezentují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

18:42 Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

Novinář Ladislav Henek pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebral vládní komunikaci v souvislosti s n…