V Evropě a USA nastupují populistické strany a politici. Zdá se, že zatlačují tradiční politiky do defenzívy. Jak si to vysvětlujete?
Populisté a obecně politici mimo hlavní proud útočí zleva i zprava. Není náhoda, že mezi republikánskými prezidentskými kandidáty vede podnikatel Donald Trump, kterého dlouho nikdo nebral vážně. Je sice vyloučeno, aby se stal prezidentem, a bylo by neuvěřitelně překvapivé, kdyby získal nominaci za republikány, i poté, co odejde, však po něm zůstane, co reprezentuje. Na druhé straně politického spektra je levicový extremista Bernie Sanders, který sice nevede demokratické pole prezidentských uchazečů, má však zhruba stejné procento příznivců jako Trump. Také on rozděluje společnost, brojí proti bohatým, proti bankéřům, proti zavedeným „zkorumpovaným“ stranám. Když byl za studené války starostou malého města ve Vermontu, dělal si svoji vlastní „nezávislou mírovou“ politiku, v jejímž rámci přicestoval na „přátelskou návštěvu“ do Sovětského svazu. Trump není ani pravicový, ani levicový. Je člověk bez zábran, který je ochoten říci na veřejnosti cokoliv, co mu zaručí popularitu. Reprezentuje cosi podobného jako u nás zčásti ministr Andrej Babiš a zčásti prezident Miloš Zeman.
Trump je však miliardář, kdežto Zeman chce reprezentovat spodních deset milionů...
Oba zastupují podobný typ voliče: povrchní, s nevelkým rozhledem po světě, motivované především hněvem, nespokojeností a negací. Dobře vědí, proti čemu jsou, méně však už, co chtějí dokázat. Copak je „řídit zemi jako firmu“ nějaký program? Copak je ono, „prostě to zařídíme“ nějakým cílem? Je to snad něco víc, než dostat se po těchto sloganech k moci? Není. Trump je proti přistěhovalcům, Babiš proti korupci, Zeman proti tomu, co označuje za pražskou kavárnu. Trump přitom zaměstnával nelegální přistěhovalce a dvě z jeho tří manželek jsou emigrantky; Babiš se podílel na vybudování korupčně-klientelistického systému v zemi a dnes je dokonce jeho pilířem; a Zeman, člověk, jehož intelekt, talent a úsudek zničil alkohol, bude mistrovat „kavárnu“? Ani jeden z těchto lidí nemá věrohodnost, pokud se opravdu chcete do hloubky zamyslet, kdo jsou a co reprezentují.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky
17:15 „Občané trpí rozhodnutími EU.“ Přední diplomat jde do voleb za Motoristy
Bývalý diplomat a velvyslanec Karel Beran vstupuje do politiky jako lídr Motoristů sobě na Vysočině.…
- 15:45 „Řídila nás Moskva, řídí nás Washington a Brusel.“ Vadim Petrov o tajných službách dneška
- 17:15 Fialova dýka do zad Středočechům. Praha 70 tisíc, my jen devět, zuří předák SPD
- 20:16 Spadlý drát? Na ochranu Green Dealu se vysvětlení hodí, soudí Noveský
- 16:41 Zbořil rozjíždí: Trojitý generál Koudelka, Kolumbijec s kanystrem a příběh ze Švejka
- 4:44 „Riziko pro každého občana ČR.“ Šimíček z ODS o hrozbě i o zážitku s Fialou a Pazderkovou