Zhroutí se Babiš? Na tlak musí být zvyklý, říká renomovaný psycholog Brančík a varuje: Pokud si lidé řeknou, že už je to za hranou...

16.11.2018 17:57

ROZHOVOR „Novináři odvedli velmi špatnou práci, pokud se to vůbec prací dá nazvat. Myslím to tajné natočení syna Andreje Babiše. V tomto případě se vůbec nedivím, že se pan Babiš jako otec naštve. Já bych se naštval taky. Překročilo to všechny meze,“ říká v rozhovoru pro PL.cz Jiří Brančík, primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Brno. „U opozice je náplň práce, aby kritizovala vládu na každém kroku. Jestli ale opozice není schopná nabídnout nějaký nosný program, který by zaujal, a díky tomu by dané strany získaly více hlasů, a využije takovéto situace, tak je to podle mě jako občana opozice, která si ani nezaslouží opozicí být,“ domnívá se.

Zhroutí se Babiš? Na tlak musí být zvyklý, říká renomovaný psycholog Brančík a varuje: Pokud si lidé řeknou, že už je to za hranou...
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík
reklama

Chci se zeptat na premiéra Babiše v současné situaci, ale i obecně na vrcholného politika pod velkým tlakem, kdy se tisíce lidí shromažďují v ulicích a požadují jeho odstoupení. Jak výrazně je tím ovlivněn, jak velkou roli to hraje v jeho rozhodování? A jak záleží na osobnosti daného člověka? Proti prezidentu Miloši Zemanovi byla už řada demonstrací, ale nebylo na něm patrné, že by tím byl nějak psychicky nalomen?

Psychicky tlak to na toho člověka nějaký je. Pokud je ale ve vrcholné politice nějakou dobu, tak na nějaký tlak musí být zvyklý. Jinak by tam dlouho nevydržel. Myslím si, že to opravdu záleží na konstelaci dané osobnosti. Jak je ten člověk odolný, jak umí vyhodnotit situaci. Pokud bude založený příliš emocionálně, tak se vyděsí a řekne si, oni mě nechtějí, a vyvodí z toho důsledky. Pokud je založený racionálněji, kolik lidí proti mně demonstruje a kolik mě volilo. A vyhodnotí to také nějak. Záleží to na osobnostní konstelaci toho člověka.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43762 lidí

V tomto konkrétním Babišově případě je do toho zatažená jeho rodina, nemocný syn, takže je to o to výraznější. Řekne si takový člověk spíše – tak to se můžu na tu politiku vykašlat, nebo v to v něm naopak vybudí vzdor – tak tomuhle tedy neustoupím? Podle pátečního ranního vyjádření Andreje Babiše u něj platí spíše ta druhá varianta...

Opět záleží na tom, jak je člověk nastavený. V tomto případě všichni víme, jak to probíhalo. Novináři odvedli velmi špatnou práci, pokud se to vůbec prací dá nazvat...

Myslíte teď ty dva, kteří dělali rozhovor s Babišem juniorem?

Ano. Myslím to tajné natočení syna Andreje Babiše. V tomto případě se vůbec nedivím, že pan Babiš jako otec se naštve. Já bych se naštval taky. Překročilo to všechny meze. Chápal bych, kdyby dejme tomu investigativní novinář našel nějaké závažné důkazy proti dané osobě a předal je policii. To bych pochopil. Ale když novinář najde v uvozovkách takovéto důkazy a předloží je veřejnosti, na to mi v podstatě chybí slova. Na to bude premiér reagovat. Pokud to vyhodnotil tak, že se ti novináři pohybují nad jakýmikoliv hranicemi, tak se nedivím, když se postaví proti a řekne, ne, tomuto já neustoupím.

Babiše se teď v této těžké chvíli zastal kromě jeho poslanců právě prezident Zeman nebo Jiří Čunek. Je to tím, že něco podobného zažili – Zeman demonstrace proti sobě, Jiří Čunek čelil mediálnímu tlaku jako ministr? Je to tím, že se do té situace dokáží vžít více než někdo, kdo v ní nikdy nebyl?

Je to pro ně velmi důležitá zkušenost. Samozřejmě bolestná, citlivá. Pochopitelně to vidí z jiného úhlu pohledu. V této zemi však je plno lidí, kteří nemusí mít tuto bolestnou zkušenost – protože nikdy v politice nebyli – ale mají schopnost objektivně a racionálně vyhodnotit tuto situaci, a tím pádem ji posoudit a říci si – ne, tudy cesta nevede. Pokud se chceme nazývat demokracií.

Fotogalerie: - Demisi, Babiši!

Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...

Bere to ten vrcholný politik profesionálně, že proti němu vystupuje opozice, protože se to od ní tak nějak očekává, nebo v tomto případě když jde o vlastní rodinu, to bere jako podraz a překročení opoziční role a může mu to znemožnit další politickou spolupráci s těmi konkrétními politiky?

Jestli se proti nim zatvrdí, to nevím. Pokud to ale bude takové zdravé zatvrzení, tak bych byl i rád. U opozice je náplň práce, aby kritizovala vládu na každém kroku. Jestli ale opozice není schopná nabídnout nějaký nosný program, který by zaujal, a díky tomu by dané strany získaly více hlasů, a využije takovéto situace, tak je to podle mě jako občana opozice, která si ani nezaslouží opozicí být.

Jak zareagují lidé? Je to tak, že ten, kdo je zuřivý antibabišovec, tak si z toho vybere, že prezidentův syn byl unesen, a to ještě dokonce na Krym, a naopak jeho příznivec poukáže na podivný rozhovor s nemocným synem, který nelze brát vážně, a považuje ho za hyenismus? Že si každý vybere z toho podle svého a ještě více se zatvrdí ve svých názorových pozicích?

Ano. Tak to chodí. To je běžné. Když máme nějaký názor a nejsme schopni a ochotní ho přehodnocovat opravdu kriticky a racionálně, tak potom všechno, co vyhodnotíme, že hraje ve prospěch našeho přesvědčení, tak nás podstatně posílí. To platí pro oba názorové proudy, když je rozdělíme jen na dva proudy – Babiš a Antibabiš. Takováto situace vždy posílí přívržence té nebo oné filozofie.

Co to může udělat s voliči, když se na premiéra útočí skrze jeho nemocného syna? Spíše mu voliči ubudou, nebo přibudou?

Pokud to lidé v této dané situaci vyhodnotí tak – a myslím, že celkem oprávněně – že toto je za hranou proti Babišovi, za všemi mezemi – tak mu jich samozřejmě přibude. Už jsem se setkal ve svém okolí s lidmi, kteří řekli – Babiše jsem nevolil, ale pokud by to takto pokračovalo, tak můj hlas má. Je to taková přirozená potřeba populace bránit nějaký zdravý rozum, základní pravidla, která se nemají překračovat. Takže teď si myslím, že by spíše pan Babiš ještě získal.

Fotogalerie: - Turecko vzpomínalo na "tatíčka"

Turecko si připomnělo osmdesáté výročí smrti "Otce...
V téměř půldruhého milionu velkém městě Konya je m...
Významný učitel súfismu Mevlana z vosku
Tančící derviš asi ze sádry
Ve vnitrozemí Turecka ležící Kappadokie
Kappadokie v překladu znamená "země krásných koní"

Může současná situace ublížit zdravotnímu stavu Babišova nemocného syna?

Můžu odpovědět na obecné úrovni. Každá zátěž u člověka, který má závažnou psychiatrickou diagnózu – podotýkám, že přesně neznám, jakou má pan Babiš mladší – tak mu ten zdravotní stav může dost pravděpodobně zhoršit. Pokud se o mě – člověka psychicky nemocného – začnou zajímat média, tak je to vždycky zátěž, která mi může zhoršit psychický stav.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

9:54 Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

ROZHOVOR Před rokem by nám současná situace možná připomínala hru Arkham Horror, kde postupně stoupá…