Známá televizní tvář nyní bojuje za lidi s rakovinou. Pomůže jim prý jen osvícený politik. Pak ale řekla, co zažívá s těmi současnými

19.07.2014 14:01 | Zprávy

ROZHOVOR Někdejší moderátorská hvězda Mirka Čejková, dnes konzultantka komunikace a rozvoje firem, si přibrala další aktivitu. Jako ředitelka Nadačního fondu pro protonovou terapii bojuje za zpřístupnění šetrné léčby pro onkologické pacienty. Klíčové jsou podle ní informace a ty, pokud jde o výhody protonové léčby, její dostupnost, ale i pokud jde o spor protonového centra s VZP, veřejnost bohužel nemá. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz říká, že dnes už může brány protonového centra pacientům otevřít jen osvícený politik.

Známá televizní tvář nyní bojuje za lidi s rakovinou. Pomůže jim prý jen osvícený politik. Pak ale řekla, co zažívá s těmi současnými
Foto: Prothon Therapy center
Popisek: Mirka Čejková

Před několika dny média informovala, že pražské Protonové centrum prohrálo arbitráž se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Co to pro pacienty znamená?

Pokud jde o arbitráž, média převzala mylné vysvětlení VZP, které neodpovídá skutečnosti. Žádná arbitráž se prakticky nekonala, pouze rozhodčí soud se zbavil zodpovědnosti s tím, že ve věci není oprávněn rozhodovat, a případ tak pravděpodobně půjde před obecné soudy doplněn o žalobu proti státu. O platnosti smlouvy soud nerozhodoval. Ostatně, zpochybňování je absurdní, samotná banka ji zkoumala půl roku a posuzoval ji i Ústav státu a práva AV ČR. Pro pacienty zůstává situace vinou VZP stále stejná, český stát jim brání v přístupu k účinné a šetrné léčbě nádorů, přestože na ni mají právo.

Tvrdíte, že jde o nejmodernější léčbu a pacienti na ni mají zákonné právo, ministr zdravotnictví tvrdí, že proplácení protonové léčby by zruinovalo, systém onkologické péče. Má tedy právo jednoho znamenat poškození druhého?

Ministr nemluví pravdu. Česká republika je slovy odborníků „podzářená“. V USA je radioterapie léčebnou metodou pro cca 70 % pacientů s rakovinou, v Evropě pro 60 % a v Česku s bídou pro 35 %.  V boji s rakovinou hraje roli čas a od pacientů vím, že i na klasické ozařování čekají třeba až tři měsíce, což snižuje jejich šanci na vyléčení. Protonové centrum může rozšířit nedostatečnou kapacitu radioterapeutických pracovišť, a navíc o nejmodernější léčbu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zablokujeme Prahu, že se nestačíte divit. Už toho máme dost,“ varuje předák taxikářů

14:52 „Zablokujeme Prahu, že se nestačíte divit. Už toho máme dost,“ varuje předák taxikářů

„Na celý ten zparchantělý systém tlačíme průběžně. Jenže úředníci si to přehazují pořád jako horký b…