Zrůdný čínský byznys s orgány. Čísla nesedí, je to nejspíš ještě mnohem horší. Kanadský právník, který to sleduje dlouhodobě, nám prozradil podrobnosti

14.07.2017 7:52 | Zprávy

ROZHOVOR Otřesné svědectví o zneužívání vězňů svědomí v Číně pro získání lidských orgánů přináší v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz významný kanadský právník David Matas. Vyzývá, aby svět k těmto zločinům, které dokazuje jeho vyšetřovací zpráva na základě stovek svědectví a analýz, nemlčel. Kanadský právník se tento týden účastnil 35. Mezinárodního kongresu o právu a duševním zdraví, který v Praze pořádala Karlova Univerzita. Během kongresu promluvil o výzkumu a zneužívání transplantací v Číně.

Zrůdný čínský byznys s orgány. Čísla nesedí, je to nejspíš ještě mnohem horší. Kanadský právník, který to sleduje dlouhodobě, nám prozradil podrobnosti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Peking, hlavní město Číny

Co vás vedlo k tomu, abyste se věnoval problému transplantací v Číně?

Považoval jsem to za důležité, takže když jsem dostal nabídku, abych se podílel na vyšetřování, souhlasil jsem. A brzy jsem se přesvědčil, že důkazy svědčí o tom, že tento vážný problém v Číně skutečně existuje.

Na základě čeho jste ve vyšetřovací zprávě o ilegálním odběru orgánů v Číně došel k závěru, že v Číně dochází k většímu počtu transplantací orgánů než deseti tisícům oficiálně uváděných?

Je to velmi jednoduché. Stačí se podívat na pár nemocnic, na kapacitu lůžek, na jejich zprávy, nebo na čínskou sociální politiku, pak dospějete k tomu, že skutečný počet transplantací je daleko vyšší. Můj závěr je založen na různých typech důkazů. Na informacích poskytovaných samotnými čínskými nemocnicemi, na vyjádřeních lékařů, článcích v tamních médiích i svědectvích praktikujících Falun Gong, kteří jsou často oběťmi.

Vaše zpráva poukazuje na rozpory mezi různými vyjádřeními čínských představitelů a lékařů. Například zveřejňujete, že První nemocnice Univerzity v Jilinu uvádí, že vykonala celkem 3000 transplantací ledvin, ale zakladatel tohoto centra prý sám provedl 3000 transplantací. Přitom nemocnice má dalších 22 transplantologů. A takových příkladů je ve vaší zprávě mnoho. Kolik transplantací ročně se tedy podle vašeho odhadu skutečně odehrává v Číně?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …