Zveřejnil FOTO, přidal nekorektní popis a má velké problémy. Pirát Vašíček k tomu právě promluvil

30.03.2017 16:33

ROZHOVOR „Já prezentuji vystoupení z NATO spíše deklarativně, protože je mi celkem jasné, že je to nyní technicky neproveditelné. Spíše tím chci vyvolávat tlak na zvýšení naší obranyschopnosti, kterou jsme v důsledku spoléhání na NATO ztratili,“ říká v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz Ivo Vašíček, místopředseda Pirátské strany. Také vysvětluje, proč čelí už třetímu pokusu o odvolání z funkce, tentokrát kvůli textu na facebooku. „Bohužel se začínají recyklovat postupy formování člověka k správnému světonázoru. Už jsem období, kdy se o něčem nesmělo ani vtipkovat, zažil,“ uvádí.

Zveřejnil FOTO, přidal nekorektní popis a má velké problémy. Pirát Vašíček k tomu právě promluvil
Foto: Archiv I. Vašíčka
Popisek: Místopředseda Pirátů Ivo Vašíček
reklama

Rozruch způsobil váš status na facebooku ohledně 15. března 1939. Až takový, že o tom napsaly Lidovky.cz. Uvedl jste v něm, že nás tehdy obsadili naši dnešní spojenci. Někdo vás dokonce kvůli tomu obviňuje, že srovnáváte nacistické Německo s tím současným, což vy samozřejmě popíráte. Jestli tomu rozumím dobře, tak jste chtěl upozornit na to, že toto velmi neblahé datum naší historie nebylo dostatečně připomínáno v médiích, na rozdíl třeba od 21. srpna 1968... Bylo to tedy tak, jak k tomu říká pirátský předseda Ivan Bartoš, že šlo o nadsázku a komentář, který se týkal primárně mediálního zkreslování reality?

Ano, a vůbec mne nenapadlo, že by to někdo mohl interpretovat jinak. Předpokládám, že se i na základní škole učí, že druhá světová válka už skončila a s ní i vláda nacistů.

Jak opakovaně zdůrazňujete, facebook a twitter vnímáte jako platformu pro nadsázku, ironii a humor, a tak by k vašim komentářům měli lidé přistupovat. Z vlastní zkušenosti vím, že mnozí řeší právě tady i velice závažná témata a berou sociální sítě naprosto vážně. Není to pro vás poučením dát takovým lidem trochu větší nápovědu ve svých komentářích, že jde o nadsázku?

Poučením to samozřejmě je, ale spíše o současné situaci ve společnosti. Bohužel se začínají recyklovat postupy formování člověka k správnému světonázoru. Už jsem období, kdy se o něčem nesmělo ani vtipkovat, zažil. Možná někdo facebook bere jako seriozní platformu informování, ale realitou je, že je to komerční projekt založený na byznys modelu zábavy pro lidi, kteří za užití musí konzumovat placenou reklamu. Uvažuji o zrušení účtu.


Status Ivo Vašíčka. (Zdroj: Facebook I. Vašíček)

Na celostátním fóru Pirátů se prý chystá hlasování o vašem setrvání ve funkci místopředsedy. Není to poprvé, naposledy to bylo kvůli vašemu jednání o spolupráci Pirátů s Vlastimilem Tlustým jako ekonomickým poradcem. Přičemž, jestli to dobře chápu, tak vás k tomu pověřilo vedení Pirátů... Proč se tak děje? Dá se říci, že někomu hodně pijete krev?

On je to už třetí pokus mne odvolat. Špínu na mne házejí pořád stejní lidé a pokusy jsou pod různými záminkami. Vysvětluji si to tím, že se jim nelíbí, že mám nějaké názory a jsem schopen je prezentovat. Ti, co mne pořád chtějí odvolat, se mnou nesouhlasí, ale sami své názory zřejmě nedokážou prezentovat, takže se mi snaží „zavřít hubu“. No a aktuálně se k nim vždy přidají lidé, kteří se mnou mají aktuální problém související s výkonem mých funkcí, například tvorba programu, řešení stížností apod.

Budete se před internetovým hlasováním nějak hájit? Případně jak?

Věřím, že tu možnost mít budu v závěrečném slovu. Zatím probíhá diskuse, do které přispívají i anonymní uživatelé internetu a je o mně vytvářen obraz ruského agenta, který má FB plný konspiračních teorií a sdílení Aeronetu. Kdo se skutečně na můj FB podívá, nic takového tam ani v minulosti nenajde. Od předchozího odvolávání ode mne přibyl jediný „problematický“ post z toho 15. března, který v úvodu zmiňujete. V obviňování se znovu opakují věci z minulých návrhů.

V poslední době po rozhovoru Ivana Bartoše s Jindřichem Šídlem se rozebírá postoj Pirátů k NATO. Nemáte ho vyjasněný? Máte na něj rozdílné názory? Předpokládám, že vy budete patřit k těm kritičtějším členům vůči této organizaci...

Už dvakrát se u Pirátů řešila otázka neutrality. Ani v jednom případě nezískal návrh podporu většiny, ale cca třetiny a čtvrtiny hlasujících. Myslím, že se shodneme v odsouzení vojenských agresí, ať už je páchá kdokoliv. Já prezentuji vystoupení z NATO spíše deklarativně, protože je mi celkem jasné, že je to nyní technicky neproveditelné. Spíše tím chci vyvolávat tlak na zvýšení naší obranyschopnosti, kterou jsme v důsledku spoléhání na NATO ztratili. Podporuji vytvoření vlastních a evropských obranných sil, které nebudou závislé na žádné velmoci. V tom si myslím, že u Pirátů také panuje shoda.

Nabízí se tu i otázka, jestli mají Piráti ujasněnou zahraniční politiku? Nebo to pro vás není důležité téma?

Myslím, že v zásadních otázkách máme jasno – chceme reformovat EU a NATO, nechceme z těchto organizací vystupovat nebo je rušit. Osobně pro mne zahraniční politika není klíčovým tématem, ale mezinárodní vztahy vnímám jako důsledek realizace ekonomických zájmů. Ekonomika je mým hlavním tématem, nicméně ekonomická fakta formují mé názory na zahraniční politiku.

Co tyto události znamenají? Že jsou Piráti nejednotní, či dokonce rozhádaní? Nebo ve volebním roce jsou potenciálním nebezpečím pro některé konkurenční politické subjekty a kvůli tomu se objevují různé ataky na Pirátskou stranu – což je ale na druhou stranu v předvolebním boji poměrně běžné. Přičítáte to i tomuto faktoru?

Myslím si, že se za poslední roky výrazně změnila situace ve společnosti. Propaganda na všech stranách výrazně zesílila a rozeštvávání lidí se daří. Nenávistné a nekompromisní postoje a osobní útoky jsou zcela běžné. Zcela zbytečně se vytvářejí nenávistné protipóly. Tahle situace se promítá i do chování některých našich členů, tomu se asi nelze vyhnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co ta Jourová v base? Co Barták? Kauza Pandur. Babišův ministr… Kolem Kroupy to začíná páchnout. Bývalý šéfredaktor k práci svého kolegy

20:01 Co ta Jourová v base? Co Barták? Kauza Pandur. Babišův ministr… Kolem Kroupy to začíná páchnout. Bývalý šéfredaktor k práci svého kolegy

Nebývá zvykem, aby se novináři vyjadřovali k práci svých kolegů. Jenomže teď nastala výjimka. Noviná…