Doktor Kolja Kubíček: Šikula. Nakradl si a nechytili ho, říká se dnes

16.10.2012 4:39

ROZHOVOR Neradujte se, že se konečně začíná vyšetřovat korupce, to jen bojují mocenské skupiny mezi sebou o moc, vzkazuje veřejnosti advokát Kolja Kubíček. Ale za korupci podle něj nemohou jen politici, ale i my sami, protože peníze jsou dnes téměř jediným měřítkem, podle kterého se vzájemně posuzujeme a hodnotíme.

Doktor Kolja Kubíček: Šikula. Nakradl si a nechytili ho, říká se dnes
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání v poslanecké sněmovně se dnes asi protáhne

Politici využívají možností, které mají. „Oni žijí z našich peněz, z toho, co nám ukradnou. Platíme si je za to, že nás okrádají,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubíček.

Věříte, že se v boji proti korupci mění situace po nástupu Lenky Bradáčové do funkce vrchní státní zástupkyně k lepšímu?

Ne, ať už s nástupem nové vrchní státní zástupkyně nebo něčím jiným se nejedná o žádný nový vítr ve vyšetřování a stíhání korupce. Pokud jde o některé stíhané případy, není jejich smyslem stíhat korupci, ale jedná se podle mne o mocenský boj mezi jednotlivými skupinami, které k tomu využívají protikorupčních nálad ve společnosti.

Korupce v této společnosti prorůstá do všech vrstev společnosti, do politiky i státní správy. Myslíte si, že je možné proti ní účinně bojovat? Je dostatečná legislativa?

Legislativa je naprosto dostatečná. To, že se nemá krást, ví každý, na to v podstatě nepotřebujeme konkrétní zákon. Ať už něco ukradnu přímo v obchodě z regálu, nebo si to nechám z veřejných prostředků neoprávněně pro sebe, nebo si z toho vezmu podíl, je zřejmé, že jsem ty peníze odcizil. I když samozřejmě existují zákony, protože je to jednání natolik nežádoucí, že je i trestné. Ať už jako zpronevěra, krádež, podvod, korupce.

V čem vidíte příčinu, že se korupce dlouhá léta nepostihovala, když je legislativa dostačující?

Příčinu vidím v morálce ve společnosti a nevůli se korupcí zabývat. Dřív bylo společensky nepřijatelné být zloděj. S takovým člověkem by slušní lidé nekomunikovali, byl by pro ně zavrženíhodnou osobou, kterou by společnost nepřijala. Dnes je to jinak. Nemorálka postoupila tak daleko, že se toleruje, že někdo krade, že někdo zneužívá svého postavení a obohacuje se na úkor společného majetku. Cení se, že je tak šikovný, že má majetek, kolik si toho nakradl a nechytili ho. Společnost dnes oceňuje výši konta a málokdo se zajímá, jak kdo k tomu přišel.

Co je podle vás příčinou, že se postoj společnosti během let tak změnil?

Před dvaceti, třiceti lety se pokládalo v rodině za jakž takž přijatelné, když si někdo z fabriky přinesl pár hřebíků nebo tužky z kanceláře. Ostatní už bylo považováno za krádež. Po změně režimu se změnil i hodnotový systém. Za hodnotného se už nepovažuje někdo, kdo něco umí, kdo něco vystudoval nebo vyrobil nějakou krásnou věc, ale ten, kdo má hodně peněz. Peníze jsou měřítkem kvality osobnosti v očích veřejnosti. Když hodnotíme jen podle tohoto kritéria, někteří lidé se snaží získat peníze jakýmkoli způsobem, klidně i kradou.

Myslíte si, že politici využívají tohoto hodnotového měřítka ve společnosti?

Ne, politici zneužívají svých možností k tomu rozkrádat, říkám to tak tvrdě, aby bylo jasné, o co se jedná. Ať už je to zpronevěra nebo korupce, vždycky je to rozkrádání veřejného majetku. Oni mají tu možnost, protože vládnou, i státním zastupitelstvím a policii, proto si mohou zajistit prakticky beztrestnost. Proto po nich doteď nikdo nešel. A ani dnes prakticky nejde, protože jinak by museli zavřít téměř všechny. Protože všichni jsou důvodně podezřelí, že se zúčastňují rozkrádání veřejného majetku. Už to, jak se zatěžuje státní rozpočet, už to je rozkrádání veřejných prostředků, protože to nebude platit politik, ale společnost.

Takže nevidíte rozdíl mezi politickými stranami, protože vlastně všichni, kteří byli za posledních dvacet let u moci, stát zadlužovali?

Vzpomeňme si na podezřelé jednání všech partají, ať už jsou to sociální demokrati nebo jiné strany. Stanislav Gross zbohatl prostřednictvím akcií nějaké firmy o 70 milionů, když opustil křeslo premiéra, i koupě jeho bytu byla podezřelá. Nemohly by se nakoupit Pandury, kdyby se toho neúčastnili politici z několika vládních stran, nemohly by se nevýhodně pronajmout stíhačky, kdyby se toho neúčastnila značná část politiků různých stran.

Bylo by podle vás možné tyto „staré“ případy ještě vyšetřit? Bylo by ještě možné korupci nebo rozkrádání dokázat?

Když je vůle a chce se něco postihnout, tak se to postihnout dá. Pandury neprodal jeden člověk, silnice a dálnice také nestaví jeden člověk, účastní se toho celá řada osob. Z těch osob, když se zahájí trestní stíhání pro podezření z korupce, vždycky někdo začne hovořit. Nemusí mít morální důvody, může mluvit ze strachu, z pomsty, ale vždycky se někdo takový najde. Dokázat, jak to bylo, vždycky jde, pokud se chce. Ale je snaha zjistit, jak Gross získal majetek, kdo a za co mu zaplatil? Chce se zjistit, co paní Parkanová udělala a za co si nechala zaplatit?

Nepřekvapuje vás, že nedotknut vyšetřováním je zatím ministr Alexandr Vondra, i když jsou z předražené veřejné zakázky vyšetřováni jeho nejbližší bývalí spolupracovníci?

Pan Vondra bude patrně nedotknutelný v souvislosti s jeho proamerickým postojem. Cítí se být tímto vztahem k USA chráněn, proto si patrně nikdo netroufl proti němu postupovat. Byl to hlavně on, kdo výrazně podporoval stavbu radaru, a to mu Američané nezapomenou. Spojené státy jsou mocností, která ovládá Evropu a často i vlády dalších evropských zemí, má v nich své lidi a jejich prostřednictvím si své koně může ochránit. A právě tento pán vypadá jako jeden z těchto koní. Až ho Američané hodí přes palubu, bude to jinak, ale zatím se tak nestalo.

Překvapilo vás, že soudce nesouhlasil s uvalením vazby na lobbistu Marka Dalíka podezřelého z podvodu při nákupu Pandurů?

To možná trochu rozlítilo veřejnost, ale vazba není trest. Vazba je jen opatření, aby obviněný neutekl, neovlivňoval svědky nebo nepokračoval v trestné činnosti. Žádný jiný důvod vazby být nemůže. Protože jde o případ starý čtyři roky, dva roky o něm má policie informace, měl Dalík už dva roky možnost ovlivňovat svědky, měl možnost i utéci, žádný vazební důvod není. Veřejnost si představuje, že vazba je počátek trestu. Ale tak to není, do kriminálu pachatel jde, až ho soud odsoudí. Soudkyně rozhodla správně. Ale to neznamená, že když nejde Dalík do vazby, že ho nikdo neodsoudí.

Začínají se vyšetřovat kauzy významných politiků – exhejtmana Ratha, exministryně Parkanové. Dočkáme se podle vás spravedlnosti?

Určitě nedojde k navození stavu, který by veřejnost považovala za spravedlnost. K tomu, že politici přestanou krást, nedojde, když se jeden Rath dá do vazby nebo se zahájí stíhání proti Parkanové. Mám za to, že na rozkrádání se účastní naprostá většina politiků, ať už z toho něco měli nebo ne. Určitě sami sebe nenechají pozavírat. Může dojít k tomu, že postupem času se takové jednání bude považovat opět za nemorální a společensky zavrženíhodné. Až to dojde do té situace, může se začít něco měnit.

To ale vypadá na hodně dlouhé lokte…

To taky bude. Ledaže by už přetekla ve společnosti míra trpělivosti a společnost to řešila jiným způsobem, tedy odstraněním těchto politiků z politického života. K tomu v dějinách došlo už mnohokrát. Ať už to nazvete revoluce, převrat apod. Jenže problém spočívá v tom, že ke státním převratům nedochází v okamžiku, kdy lidé mají pocit, že už nemají co ztratit, ale v okamžiku, kdy mohou něco získat. Z tohoto hlediska k odstavení těchto politiků v této době dojít nemůže, protože veřejnost nemá představu, že by se jí mohlo vést lépe. Určitě po nich nastoupí stejní jako ti, které odstranili. Systém v politických stranách funguje stejně a neumožňuje výměnu lidí jiných morálních kvalit. Budou se jmenovat jinak, ale budou dělat to samé jako Parkanová, Dalík, Topolánek nebo Gross. A veřejnost to vnímá.

Ale frustrace ve společnosti narůstá…

Lidé volí protestní partaje, ale ty obvykle nemají tolik členů, aby se mohli chopit vlády. Kdyby byla zvolena politická strana, která je jiná než ty současné a má ambice to dělat jinak, pak nastoupí systém evropských brzd a takovou stranu odstraní. Protože ty ostatní vlády chtějí, aby měly protihráče, kteří s nimi tu hru na ovládání společnosti hrají. Proto odstranili v Rakousku Heiderovu stranu, obdobně to dopadlo s některými politiky v Belgii, Holandsku, Německu, kde před 15 lety nechali jednoho politika vypadnout z letadla bez padáku.

Co říkáte úspěchu komunistů v krajských a senátních volbách? V řadě krajů budou už otevřeně vládnout s ČSSD…

Osoby, které jsou v této komunistické straně, nezaručují, že budou vládnout jinak a lépe, než ti, co vládli dosud. Dokonce bych řekl, že budou vládnout hodně podobně. Možná trochu zdrženlivěji, ale rozhodně podobně. To nejsou ti, kteří byli zvyklí, že nemají žádný majetek jako v socialismu, to už jsou jiní lidé, ti nemají ideály. Nedomnívám se proto, že se něco změní. Určitě neskýtají žádnou zárukou, že povládnou výrazně lépe. Ostatně všichni čeští politici starší 40 až 50 let mají nějakou komunistickou minulost, pocházejí z téže strany. A přesto se zvrhli do takových politických kreatur, jaké vidíme. Oni žijí z našich peněz, z toho, co nám ukradnou. Platíme si je za to, že nás okrádají. Já tenhle způsob nepovažuji za spravedlivý ani za lidsky důstojný.

Advokát Kolja Kubíček pracoval jako policejní vyšetřovatel, 21. srpna 1969 byl od policie vyhozen, protože se měl v policejní uniformě účastnit protisovětské demonstrace v den 1. výročí okupace Československa. Současně byl vyloučen ze studia práv. Pak se živil jako saniťák u záchranné služby, jako uklízeč domů u OPBH a jako učitel v autoškole. V roce 1980, kdy mu vrátili po deseti letech pas, utekl s celou rodinou do SRN. Zpátky do Československa se vrátil v roce 1990, byl rehabilitován, dokončil práva a od té doby má advokátní kancelář. Velmi úzce spolupracuje s advokátkou Klárou Long Slámovou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…