Nové výsledky hospodářství: Ještě horší, než se čekalo. Raději nečtěte

04.06.2013 11:51

Český statistický úřad v úterý zpřesnil informace o výsledcích naší ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku. A změna to byla neveselá - místo původně oznámeného meziročního poklesu o 1,9 procenta byl nyní oznámen pokles HDP dokonce o 2,2 procenta. A o 1,1 procenta hospodářství spadlo oproti předchozímu kvartálu. Ekonom Vladimír Pikora se obává, že česká ekonomika má problémy na všech frontách a její oživení se začíná stávat neřešitelným rébusem.

Nové výsledky hospodářství: Ještě horší, než se čekalo. Raději nečtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Proběhl křest knihy ekonomů Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové Nahá Pravda

„Zdá se, že ekonomika potřebuje projít většími strukturálními změnami,“ soudí Vladimír Pikora, analytik společnosti Next Finance. Podle něj Češi svou ekonomiku rozpočtovými škrty udusili, což dokazuje i tragické mezinárodní porovnání výsledků. Ze sousedních zemí Slovensko a Polsko rostou a dokonce už i Maďarsko, které před několika lety téměř zbankrotovalo, klesá o pouhých 0,9 procenta.

Podle Pikory zůstává základním problémem spotřeba domácností. Češi podle něj milují slevy a při nákupu takřka všeho se orientují na tyto zvýhodňující akce. Jenže to už v současnosti funguje pouze u zboží dlouhodobé spotřeby. Pikora přiznává, že si nedávno sám koupil nábytek se slevou šedesát procent.

Jenže u běžného zboží už prý ani stimulace slevami nefunguje, protože například u potravin stále někdo nabízí slevové akce, a když zákazník prošvihne zlevněnou kávu v jednom supermarketu, tak si ji koupí o týden později, až na ni dá slevu konkurence. Proto se u zboží běžné spotřeby už vůbec nedaří poptávku stimulovat. A tak stále klesá. Kromě toho vůbec neutrácí vláda a o naše výrobky upadl zájem i v cizině. Naše ekonomika má tedy podle Pikory problémy na všech frontách a těžko říct, jak z nich ven.

Domácí spotřebitele prý politici přemluví těžko, takže nezbývá než čekat, až se umoudří zahraniční kupující. A to může trvat velmi dlouho. Prvním rozumným krokem je prý oslabení koruny, které ČNB naznačila hned ráno, když koruna spadla o devět haléřů. Tím by české výrobky mohly být pro cizinu atraktivnější.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…