Podle Vatikánu pád komunismu obnažil spory mezi církvemi

18.11.2014 6:55

Konec komunistických režimů ve východní Evropě, který nastal před 25 lety, nebyl pro křesťanství jen pozitivní, protože zároveň vynesl na povrch napětí mezi římskokatolickou a ruskou pravoslavnou církví. Podle agentury Reuters to řekl vysoce postavený představitel Vatikánu, kardinál Kurt Koch.

Podle Vatikánu pád komunismu obnažil spory mezi církvemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto
reklama

Podle nynějšího šéfa Papežské rady pro jednotu křesťanů a bývalého basilejského biskupa se totiž obě církve dostaly ve východoevropských zemích, kdy byla obnovena náboženská svoboda, do střetu. Patrné to bylo například v Rumunsku a zejména na Ukrajině. Ruská pravoslavná církev Vatikán obvinila, že se snaží prostřednictvím řeckokatolické církve získat zpět pozice a zapudit příznivce pravoslaví zastupovaného moskevským patriarchátem. Římskokatolická církev tyto pohnutky popírá.

Moskva ale na svém tvrzení trvá a opírá o to i svou neochotu sbližovat se s římskokatolickou církví. Vatikán tak se svou politikou sbližování náboženství u ruské pravoslavné větve neuspěl.

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj spolupráci podporuje

Jinde se mu ale daří víc, o čemž svědčí plánovaná cesta papeže Františka příští měsíc do Istanbulu, kde se setká s konstantinopolským arcibiskupem a pravoslavným patriarchou Bartolomějem I., který naopak spolupráci podporuje.

Koch upozornil, že zatímco pronásledování křesťanů na Blízkém východě katolíky spojuje - pravoslavné a protestanty, nynější krize na Ukrajině naopak napětí mezi církvemi zvýšila.

„Opakovaně jsme si vyslechli velké stížnosti od ruské pravoslavné církve," řekl. „Je to nešťastné, protože kostely mají být prvkem jednoty a smíření," dodal.

Metropolita Hilarion, muž číslo dvě v moskevském patriarchátu, využil pozvání na vatikánskou synodu o rodině minulý měsíc k tomu, aby obvinil ukrajinskou řeckokatolickou církev, že se snaží k sobě nalákat pravoslavné věřící.

Vliv na vzájemné nepřátelství má v tomto ohledu politika. Ruský zábor Krymu a „ochranu ruskojazyčného obyvatelstva" na Ukrajině moskevský patriarchát podpořil, čímž si vysloužil kritiku i ze strany ukrajinské pravoslavné církve, která je autonomní součástí ruské pravoslavné církve.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…