Babiš: Dobře je mi mezi nepolitiky

19.11.2013 9:52

Deník nepolitika.

Babiš: Dobře je mi mezi nepolitiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Od pondělí do čtvrtka jsme projezdili prakticky celou Moravu a Slezsko. Bylo zajímavé, jak se publikum na našich výjezdech částečně obměnilo. Už nechodili pouze naši sympatizanti, jako tomu bylo před volbami. Navíc debaty byly konkrétnější, lidi nám navrhovali, jaká opatření přijmout, s kým do vlády jít, s kým ne. V pátek jsme se vrátili, v sobotu jsme si dali zasedání s našimi poslanci a v neděli už Václav Moravec a pak setkání s ČSSD - návrat do reality české politiky.

V pondělí jsme začínali Brnem, měli jsme narvanou posluchárnu VUT, debatovali jsme v domově seniorů, projeli jsme několik firem. Všude ocenili, že se k voličům vracíme i po volbách, a ocenili to i voliči jiných stran. Docela často jsem od nich slyšel větu: vás jsme měli volit.

Lidé na mítincích od Brna přes Zlín, Olomouc až po Ostravu se ptali, "kdy už to konečně vezmeme do ruky". Hodně nás také lidé odrazují (a to nejen na výjezdech, ale i v mailech, které dostávám) od koalice s KDU-ČSL. Těžko se vysvětluje, že ještě do žádné vlády nejdeme, že jednání můžou trvat až do konce roku a že ani ta vítězná ČSSD s tím, co předvedla po volbách, není zrovna jistota.

Jinak jsme slyšeli spoustu příběhů, jak stát bizarně funguje. Pamatuji si na ošetřovatelku v pečovatelském domě, která na mateřské brala jedenáct tisíc, pak se vrátila do zaměstnání, kde nyní bere osm a půl hrubého... To je asi ta výhoda minimální mzdy, ze které jsem byl před volbami zkoušený.

Takových příběhů, u kterých vám zůstává rozum stát, bylo samozřejmě víc. Každopádně ohlas (na mítinky opět chodily stovky lidí) je pro nás obrovskou podporou a výzvou, na kritiku některých novinářů, že nevíme, co máme dělat, a proto se jedeme radit s lidmi, s prominutím kašlu. Do politiky jsem nešel proto, abych dobře vypadal v médiích.

Na několika výjezdech s námi byli naši hosté z Rady ekonomických poradců, na všech výjezdech pak byli poslanci zvolení za daný kraj. V týdnu mezitím probíhala expertní jednání s ČSSD, na kterých se ladily programy. Posunuli jsme se dál, bavili jsme se o sazbách DPH nebo o majetkových přiznáních.

V pátek jsme měli zasedání předsednictva a výboru hnutí, v sobotu jsme naše poslance informovali o tom, jak probíhají jednání s dalšími stranami, a navzájem jsme debatovali o dalším postupu. Zároveň jsme zřídili tři nové místní organizace hnutí a dohodli se, že začneme brzy přijímat další členy. O víkendu jsme se jako poslanci víc poznávali, plnili různé úkoly a večer jsme hráli bowling. Ani po tomhle teambuildingu jsme se nerozpadli.

Na neděli jsem byl opět pozván do Otázek Václava Moravce. Vždycky mu, říkám, a pan Moravec to dobře ví, že vystupování v debatách není činnost, kterou bych vyhledával. Tahle ovšem byla docela příjemná, kdybych ovšem postošedesáté nemusel odpovídat na StB a na lustrace. Ve studiu jsme seděli s paní doktorkou

Marvanovou a žádné výrazné neshody jsme neměli. Dokonce i ona by prosazovala většinový systém při volbách do sněmovny, aby zde byly stabilnější vlády a jasná odpovědnost. V pořadu jsem také řekl, že musíme na večerním jednání ČSSD vysvětlit, jak se hospodaří ve firmě, aby si to lidé, kteří dvacet let sedí ve sněmovně, dokázali při hospodaření státu představit. Zkrátka se šetří, nevyhazuje se za nesmysly, nakupuje se a tendruje z jednoho místa, aby cena byla co nejnižší.

Jednání s ČSSD pak začalo v 18 hodin, tentokrát v Lidovém domě. Protáhlo se bezmála na tři hodiny. Konečně jsme sociálním demokratům nastínili naše představy o hospodaření státu, a kde se dá ušetřit. Shodli jsme se ale na tom, že po bezmála sedmi letech vládnutí pravicových koalic nevíme, jak jsou na tom která ministerstva, jak mají nastavené smlouvy s dodavateli a co s nimi půjde dělat. Také jsme mluvili o tom, že kdybychom plošně snížili náklady státu, nic negativního by se nestalo.

V rozpočtu nejsou rozepsány detaily, nejsou známy specifické náklady například na IT… Bude stát ještě dost práce tohle všechno u jednotlivých resortů rozklíčovat.

Nad čísly a konkrétními opatřeními se s vyjednavači ČSSD potkáme zase v sobotu. Také jsme zástupcům sociální demokracie zopakovali, že na zvýšení daní nepřistoupíme. Vypadalo to, že naše argumenty chápou. Stejně jako je chápou lidé na mítincích.

No a v pondělí večer už budeme zase s lidmi v Budějovicích, ve středu v Jihlavě a ve čtvrtek v Hradci Králové. Tak klidně dorazte. Rádi s vámi probereme to, co jsme probírali s politiky. Snad nám potvrdíte, že to dává hlavu a patu.

Andrej Babiš

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ANO

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09: Podporujeme „Zelenou dohodu pro Evropu“

10:00 TOP 09: Podporujeme „Zelenou dohodu pro Evropu“

Předsednictvo TOP 09 přijalo usnesení, kterým podporuje snahu Evropské komise zlepšit životní prostř…