Babiš: Pokud mě chce premiér odvolat, musí nejdřív vypovědět stávající koaliční smlouvu

10. 5. 2017 10:14

Nejužší vedení hnutí ANO včetně svých ministrů se na svém jednání shodlo na tom, že chce přispět k vyřešení stávající vládní krize, kterou zapříčinil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, a to na základě vylhaných argumentů s podporou bezprecedentní kampaně s využitím nelegálních a sestříhaných odposlechů.

Babiš: Pokud mě chce premiér odvolat, musí nejdřív vypovědět stávající koaliční smlouvu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Po několika názorových obratech přišel premiér s návrhem na odvolání ministra financí Andreje Babiše, který také odeslal prezidentu republiky.

„Tím ale jednoznačně porušil koaliční smlouvu,“ říká předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Dokument, podepsaný všemi poslanci tří koaličních stran v lednu roku 2014, díky kterému se předseda sociálních demokratů stal premiérem České republiky, v kapitole s názvem „Principy koaliční spolupráce“ jasně říká, že:

„Smluvní strany respektují ústavní právo předsedy vlády navrhovat prezidentu republiky jmenování a odvolání členů vlády. Pro každý takový krok musí předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany.

Premiér Bohuslav Sobotka ale zvolil postup, pro který podporu hnutí ANO, svého koaličního partnera, nemá. „Premiér opět porušil a pošlapal, co vlastnoručně podepsal. Právě na základě této smlouvy už více jak tři a půl roku společně vládneme,“ prohlásil Andrej Babiš. Hnutí ANO se proto rozhodlo, že na zítřejší koaliční jednání půjde s jasnými požadavky.

„Chceme být konstruktivní, respektovat Ústavu České republiky. Jde nám o stabilitu této země. Na druhé straně není možné nerespektovat koaliční smlouvu podepsanou všemi poslanci koalice,“ říká předseda hnutí.

„Pokud mě chce premiér odvolat, musí nejdřív vypovědět stávající koaliční smlouvu a vyjednávat s námi o nové. Hnutí ANO chce v takovém dokumentu garance, že vláda dovládne do voleb bez dalších změn a tedy v dohodnutém personálním obsazení. Což také znamená, že na ministerstvo financí bude navržen prezidentovi republiky kandidát, kterého vybere hnutí ANO,“ vysvětluje Babiš podmínky, které ale samozřejmě platí jen v případě, že chce premiér pokračovat ve stávající koalici.

Zároveň připomíná, že už v této koaliční smlouvě je napsáno, že návrh na jmenování nového člena vlády podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany s tím, že předseda vlády by měl návrh předsedy příslušné koaliční strany respektovat.

„Po nečekaných změnách názorů, které se odehrály u pana premiéra v posledních týdnech, mu bohužel bez nové smlouvy už nemůžeme věřit,“ dodává Andrej Babiš.

Vedení hnutí a všichni zúčastnění ministři svému předsedovi zároveň jednohlasně vyjádřili podporu.

„Podle mě je to jasná snaha tradičních stran definitivně vyhnat Andreje Babiše z české politiky. On je jim nepohodlný. Kmotrům a politickým stranám, které mají strach, že se po volbách zhroutí jejich roky budovaný korupční systém,“ říká 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek a dodává: „Jinak nikdo z nás nechápe, proč by to dělaly? Vždyť jen díky němu se premiér Sobotka může chlubit tím, že měl nejlepší rozpočet v historii této země, že Česká republika má podle Eurostatu druhé nejlepší veřejné finance v EU, a že vrací lidem peníze, které jim vzaly pravicové vlády.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODA: Průběh prezidentských voleb v Bělorusku je naprosto nepřijatelný

10:40 ODA: Průběh prezidentských voleb v Bělorusku je naprosto nepřijatelný

ODA považuje průběh letošních prezidentských voleb v Bělorusku za naprosto nepřijatelný. Ukazuje se,…