Balaštíková (ANO): Státní úředníci

11.09.2022 9:22 | Zprávy
autor: PV

Dá se celkem snadno pochopit, proč chtějí státní úředníci zvednout platy. Je však zcela nepochopitelné, že jim tato vláda ustoupila a platy jim zvedá o 10 %.

Balaštíková (ANO): Státní úředníci
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Margita Balaštíková (ANO)

Článek byl převzat z Profilu Margita Balaštíková - Státní úředníci

Dá se celkem snadno pochopit, proč chtějí státní úředníci zvednout platy. Je však zcela nepochopitelné, že jim tato vláda ustoupila a platy jim zvedá o 10 %. Zvedá je všem lidem pod služebním zákonem, a to opravdu nejsou žádní chudáci. Také to nejsou lidé, kteří by za posledních pár let zvedli svou produktivitu o 10 %! Ještě koncem loňského roku tato vláda tvrdila, že předcházející vláda platy státních úředníků zvyšovala neúměrně a částečně je omezila. Mohla je umrazit, ale k tomu se ani tehdy neodhodlala a teď je tu toto navýšení. Bude to stát jen do konce letošního roku 1,1 miliardy. Příští rok už to budou 4 miliardy a zároveň dostanou dalších 10 % hasiči, vojáci a policisté. Zároveň se jasně ukazuje, že zeštíhlení státní správy na programu této vlády není, ba právě naopak. Přibylo ministrů ve vládě, přibylo úřadů i úředníků.

V rámci mzdových vyjednávání jsou všeobecně vnímány platy státních zaměstnanců jako kompas. Vláda, která stále přemýšlí a vysílá signály, tedy v tomto případě moc přemýšlela, ale signál vyslala silný. Při nízké nezaměstnanosti budou odboroví předáci ve výhodě a zaměstnavatelů jim budou nuceni ustupovat. Nárůst mezd o 10 % bude spíš minimum než maximum – a to se všemi z toho plynoucími důsledky: s dalším růstem inflace, snížením výkonnosti a růstem schodku státních financí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

7:16 Musílek (CzP): Demokracie je v naší zemi ve vážném ohrožení

Náhlý boj o prezidentské pravomoci je pouze pokusem o využití momentálního rozložení sil po volbách …