Balaštíková (ANO): Státní úředníci

11.09.2022 9:22

Dá se celkem snadno pochopit, proč chtějí státní úředníci zvednout platy. Je však zcela nepochopitelné, že jim tato vláda ustoupila a platy jim zvedá o 10 %.

Balaštíková (ANO): Státní úředníci
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Margita Balaštíková (ANO)

Dá se celkem snadno pochopit, proč chtějí státní úředníci zvednout platy. Je však zcela nepochopitelné, že jim tato vláda ustoupila a platy jim zvedá o 10 %. Zvedá je všem lidem pod služebním zákonem, a to opravdu nejsou žádní chudáci. Také to nejsou lidé, kteří by za posledních pár let zvedli svou produktivitu o 10 %! Ještě koncem loňského roku tato vláda tvrdila, že předcházející vláda platy státních úředníků zvyšovala neúměrně a částečně je omezila. Mohla je umrazit, ale k tomu se ani tehdy neodhodlala a teď je tu toto navýšení. Bude to stát jen do konce letošního roku 1,1 miliardy. Příští rok už to budou 4 miliardy a zároveň dostanou dalších 10 % hasiči, vojáci a policisté. Zároveň se jasně ukazuje, že zeštíhlení státní správy na programu této vlády není, ba právě naopak. Přibylo ministrů ve vládě, přibylo úřadů i úředníků.

V rámci mzdových vyjednávání jsou všeobecně vnímány platy státních zaměstnanců jako kompas. Vláda, která stále přemýšlí a vysílá signály, tedy v tomto případě moc přemýšlela, ale signál vyslala silný. Při nízké nezaměstnanosti budou odboroví předáci ve výhodě a zaměstnavatelů jim budou nuceni ustupovat. Nárůst mezd o 10 % bude spíš minimum než maximum – a to se všemi z toho plynoucími důsledky: s dalším růstem inflace, snížením výkonnosti a růstem schodku státních financí.

Klíčovým slibem této vlády bylo snížení schodku veřejných financí a nezvyšování daní. Stala se z toho ale jen optická hra, ve skutečnosti vláda schodek napřed snížila (za cenu rozpočtového provizoria), a pak opět rychle zvýšila (kvůli uprchlíkům z Ukrajiny) a nyní slibuje a slibuje další podpory v energetické krizi, takže nejspíš přijde s dalším zvýšením. Pokud chtěla šetřit, kde jinde to mohla předvést než na platech státních úředníků. Takovou sílu ale tato vláda nemá. 

Převzato z profilu političky.

Článek byl převzat z Profilu Margita Balaštíková

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Suchý (TOP 09): Plzeňská teplárenská generuje zisky přes miliardu. Nevidíme důvody ke zdražování

11:57 Suchý (TOP 09): Plzeňská teplárenská generuje zisky přes miliardu. Nevidíme důvody ke zdražování

SPOLU hájíme zájmy Plzeňanů. Bojujeme proti Gigafactory v Líních i za nezdražení tepla.