Berdychová: Pozorování Slunce z úpické hvězdárny bude atraktivnější

20.12.2021 18:18 | Tisková zpráva
autor: PV

Kraj má v plánu vybudovat ve Hvězdárně v Úpici návštěvnické a odborné astronomické centrum na pozorování Slunce. Radní Královéhradeckého kraje schválili podání žádosti o dotaci v rámci výzvy ministerstva pro místní rozvoj na podporu cestovního ruchu. Celkové náklady dosáhnou na 3,5 milionu korun.

Berdychová: Pozorování Slunce z úpické hvězdárny bude atraktivnější
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová

„Naším záměrem je zrekonstruovat Sluneční dům, ve kterém donedávna probíhala soustavná pozorování Slunce. Chceme tak vytvořit moderní návštěvnické a odborné centrum. Tím, že shromáždíme většinu astronomických pozorovacích výstupů a dat do jednoho místa, přilákáme více odborníků a zájemců o tuto problematiku a zatraktivníme návštěvnické programy jak pro dospělé, tak děti. Každý návštěvník hvězdárny může vidět skutečný vědecký výzkum,“ řekla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu.

V rámci projektu s názvem Návštěvnické a odborné pozorovací astronomické centrum vznikne v objektu Slunečního domu takzvaná pozorovací místnost a pracoviště pro vizualizaci a pozorování včetně meteorologického a seismického stanoviště, do kterého povedou výstupy z celooblohových kamer, registrace meteorů a případně dalších měření. V druhé místnosti bude technika pro zpracování dat, která umožní prezentovat návštěvníkům základní principy zpracování dat včetně jejich katalogizace a archivace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Střih. Konec. Nebezpečí zažehnáno

19:02 Mašek (ANO): Střih. Konec. Nebezpečí zažehnáno

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ustřižení zpěvu Jarka Nohavici ze strany ČT při mis…