Dernerová (S.cz): Likvidovat toxický odpad tím nejlevnějším způsobem? Lidské zdraví musí být na prvním místě

02.09.2016 16:15

Je logické převážet toxický odpad přes celou ČR a je nejnižší cena tou nejlepší cestou?

Dernerová (S.cz): Likvidovat toxický odpad tím nejlevnějším způsobem? Lidské zdraví musí být na prvním místě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová

Z iniciativy senátorky MUDr. Aleny Dernerové, senátora MUDr. Hassana Meziana a MUDr. Sáši Štembery, představitelů spolku Odvezte kaly,kteří bojují proti převozu toxických kalů z ostravských lagun do Ústeckého kraje se sešli v Senátu ČR k jednání zástupci ministerstva financí, životního prostředí, akademické obce a ekologických iniciativ. Jednání bylo svoláno za účelem zhodnocení vztahů mezi ministerstvy, akademickou obcí a ekologickými iniciativami a dopadem na ekologii a zdraví obyvatelstva. Bylo poukázáno zejména na to, že se nedostatečně oslovuje akademická obec. Nezapojují se odborníci, kteří jsou schopni vyhodnotit toxicitu likvidovaných odpadů a stanovit možnosti jejich likvidace.

„Likvidovat nebezpečný odpad tím nejlevnějším způsobem může znamenat, že to není citlivé k lidskému zdraví a k životnímu prostředí,“ uvádí senátorka Dernerová.

Ministerstvo financí, zastoupené náměstkem JUDr.Ondřejem Závodským, uvádí, že zadává veškeré práce na základě nejnižší nabídkové ceny a že rozhodnutí o způsobu likvidace nebezpečného odpadu provádí externí odborníci, kteří připravují soutěžní dokumentaci.

„Rádi bychom se do takovýchto příprav zapojili“ sděluje doc. Ing. Karel Ciahotny, CSc. z Vysoké školy chemickotechnologické Praha. „Akademici nejsou ve vlivu firem, naše návrhy, jak řešit tuto problematiku, budou objektivnější než návrhy soukromých firem“.

„Je to složitá problematika, ale lidské zdraví musí být na prvním místě,“ uvádí Dernerová.

Věříme, že ministerstvo financí bude více oslovovat odborníky z vysokých škol. Jednoznačně odmítáme to, aby kaly byly opět převáženy přes celou republiku z Ostravy na skládku v Litvínově a následně spalovány v oblasti Zahrady Čech v čížkovické cementárně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Děkujeme každému, kdo pomáhá

17:25 Piráti: Děkujeme každému, kdo pomáhá

Komentář na facebookovém profilu k dnešnímu Mezinárodnímu dni dobrovolníků