Dienstbier (ČSSD): Jsme jednou z posledních evropských zemí, které ještě nemají zákon o referendu

11.03.2016 10:39

Prohlášení ČSSD k návrhu ústavního zákona o referendu

Dienstbier (ČSSD): Jsme jednou z posledních evropských zemí, které ještě nemají zákon o referendu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier shrnul smysl zákona o celostátním referendu:

„Jsem rád, že Poslanecká sněmovna dnes zahájí projednávání vládního návrhu ústavního zákona o celostátním referendu, na jehož znění se vláda shodla již v červenci minulého roku. Považuji tento návrh za velmi důležitý, už proto, že Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, které ještě nemají přijatý zákon o referendu. Zákon především umožní, aby o základních otázkách naší zahraniční i vnitřní politiky spolurozhodovali sami občané. Zavedení referenda do našeho právního řádu znamená významné doplnění zastupitelské demokracie, které zvýší možnosti občanů zasahovat přímo do řízení svého státu. Úspěšné provádění referenda bude potvrzením teze, že stát není firma, ale společenství lidí.“

Předseda Poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák zdůraznil, že uvedený zákon patří mezi dlouhodobé programové priority sociální demokracie: 

„Dnes začne sněmovna v prvním čtení projednávat vládní návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Zákon o referendu považuji za jeden ze zásadních pilířů rozvoje demokratického právního státu. Sociální demokracie se ještě před parlamentními volbami zavázala, že předloží návrh ústavního zákona o obecném referendu, který umožní občanům vynutit si konání referenda o zásadních otázkách fungování státu.

Uvedený požadavek byl zařazen do koaliční smlouvy a následně do programového prohlášení vlády. Občané se budou moci podílet na výkonu státní moci nejen prostřednictvím svého volebního práva platného v zastupitelské demokracii. Návrh ústavního zákona předpokládá referendum v rámci celé České republiky jako obecný prvek přímé demokracie. Sociální demokracie již řadu let usiluje o to, aby se do našeho právního řádu prosadil institut lidového hlasování na celostátní úrovni. Byli to poslanci ČSSD, kteří v minulosti prosadili zlepšení podmínek konání místních referend a také zákon o krajském referendu.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.