Farský (STAN): Bezpečnostní situace v Evropě se v posledních dvou letech neustále zhoršuje

24.02.2024 20:14 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.

Farský (STAN): Bezpečnostní situace v Evropě se v posledních dvou letech neustále zhoršuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Farský

V předvečer ruské invaze na Ukrajinu jsem byl s rodinou v Oregonu. Vím, jak na mě tehdy doléhalo, že se dřív nepravděpodobná konvenční válka v Evropě stává realitou. O den později už překročily ruské tanky ukrajinské hranice a naše iluze o bezpečné a mírumilovné Evropě vzala rychle za své.

Nechci kreslit čerta na zeď, ale vnímám, že bezpečnostní situace v Evropě se v posledních dvou letech neustále zhoršuje. I přes obdivuhodnou jednotu EU v pomoci Ukrajině, narušovanou pouze Orbánovým vydíráním, vidím ve světě stále větší únavu z války, americké lavírování a u nás doma extremisty, kteří legitimní strach veřejnosti z konfliktu zneužívají pouze pro své politické účely.

Přesně to Putina utvrzuje v tom, že jeho agrese se vyplatí. Ostatně, v Estonsku a dalších pobaltských zemích o tom vědí své. Přibývající hybridní útoky. Stále častější proklamace o nutnosti “chránit” ruskojazyčné obyvatelstvo. Uvalování zatykačů na vládní představitele. To vše připomíná situaci na Ukrajině před rokem 2014.

Neříkám, že rozsáhlý ruský útok na NATO je pravděpodobný. Musíme si ale klást otázku, co se stane, pokud Putin zaútočí v Pobaltí a obsadí kus Estonska, nebo třeba suvalský koridor na polsko-litevské hranici. Jak moc budou členské státy NATO ctít své spojenecké závazky? Budeme jako Evropa chtít riskovat jaderný konflikt kvůli území o pár čtverečních kilometrech? Nejsem si tak jistý.

Jistý si naopak jsem tím, že v Kremlu všechny tyto scénáře zvažují a jakákoliv naše slabost a nejednotnost je pro ně důvodem k další eskalaci.

Každá krize je příležitost. Pokud v Evropě dokážeme v rámci EU a NATO zvýšit výdaje na obranu na potřebná 2 % a využijeme tyto prostředky chytře a ke koordinovaným investicím do vojenských start-upů, obranných technologií, rozvoje kritické infrastruktury, výzkumu a vývoje nebo na podpory obranného průmyslu, můžeme nejen posílit obranyschopnost Evropy jako celku, ale také významně podnítit ekonomický růst celého kontinentu.

Britský historik Niall Ferguson v jedné své knize trefně uvádí, že každá velmoc, která není schopná nebo ochotná se bránit, se dřív nebo později stane kořistí. Evropě, pokud s tím nic aktivně neuděláme, tento osud hrozí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…