Hamáček (ČSSD): O růstu platů by měla ve středu jednat vláda. Rozhodnutí potřebujeme do konce týdne

26.08.2018 18:11

Ministryně financí Alena Schillerová dnes oznámila, že předloží návrh státního rozpočtu na příští rok s plánovaným deficitem o 10 miliard korun nižším, než původně avizovala. Předpokládá totiž, že příjmy státu vzrostou díky očekávatelnému růstu platů a z toho logicky vyplývajícím vyšším odvodům do státní pokladny. To je jistě pozitivní zpráva, kterou jako předseda vládní strany vítám. Současně to ale vyvolává naléhavou otázku: Co tedy bude s růstem platů ve veřejné sféře?

Hamáček (ČSSD):  O růstu platů by měla ve středu jednat vláda. Rozhodnutí potřebujeme do konce týdne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

ČSSD už několik týdnů jasně říká, že podporuje požadavky odborů (ČMKOS) na růst platů ve veřejné sféře o 10 procent. Jsme přesvědčeni, že v době, kdy ekonomika roste (což dnes potvrdila i ministryně financí), musí tento růst pocítit i lidé pracující ve veřejných službách. Sociální demokracie proto bojuje za vyšší platy pro hasiče, policisty, lidi pečující o seniory v domovech důchodců, v zařízeních pro zdravotně postižené, pro pracovníky v obecních knihovnách či kulturní sféře a další. Chtěli jsme, aby vzrostly platy učitelů o 15 procent a nepedagogických pracovníků ve školství o 10 procent, což už se podařilo dojednat. Značně mě ale znervózňuje, že u dalších oblastí stále panuje nejistota.

Už dříve jsme důrazně odmítli představy hnutí ANO, že by platy u státních zaměstnanců rostly jen o 2 procenta do tarifu, stejně jako pozdější vyjádření, že platy by mohly růst o 6 procent. To považujeme za nedostatečné a tlačíme na vyšší růst. Vzhledem k tomu, že návrh státního rozpočtu musí být předložen do pátku 31. srpna, na dosažení dohody v rámci vládní koalice zbývá už jen minimum času. Situace začíná být kritická.

Dopředu říkám, že sociální demokracie nenechá na holičkách lidi, kteří pracují pro tento stát, zachraňují lidské životy s nasazením těch vlastních, chrání majetek občanů a starají se o nemocné, nemohoucí či jakkoliv znevýhodněné občany. Desetitisíce těchto obětavých lidí je placeno zcela podprůměrně, a je naší povinností to změnit.

Musím také dodat, že ČSSD vůbec není proti tomu, aby ve zvyšování platů ve veřejné sféře panovala spravedlnost v tom smyslu, že nejvíce přidáno dostanou ti s nejnižšími příjmy. Naopak, byli jsme to my, kdo už našemu koaličnímu partnerovi navrhl mechanismus, podle kterého by tento systém mohl fungovat.

Je ale nyní především zapotřebí už tuto debatu dotáhnout do finále, ukončit nejistotu a najít jasnou dohodu.

Chci proto, abychom téma růstu platů ve veřejné sféře otevřeli nejpozději na středečním jednání vlády. Představa, že bychom do konce týdne neměli na stole rozhodnutí, jak a o kolik platy porostou, je pro mě nepřijatelná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

22:20 Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

Trikolóra navrhuje zanést do Ústavy České republiky právo platit hotovostí. Hnutí tak reaguje na stá…