Hanáček (KDU-ČSL): Na opakované komunální volby ve Strakonicích jsme připraveni

03.09.2019 13:29

V okresním městě Strakonicích došlo v posledním roce k bezprecedentnímu vývoji. Poprvé v dějinách české komunální politiky došlo k tomu, že ve dvaadvacetitisícovém okresním městě byly soudně zrušeny komunální volby, které proběhly v řádném termínu v říjnu loňského roku.

Hanáček (KDU-ČSL): Na opakované komunální volby ve Strakonicích jsme připraveni
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Vladimír Hanáček

Důvodem byly pochybnosti o korektnosti kampaně vedené vládnoucím hnutím Strakonická Veřejnost, které získalo 51% hlasů voličů a obsadilo čtyři pětiny mandátů v zastupitelstvu.

Unikátnosti situace pak ještě dodal fakt, že právě vládnoucí strana se po verdiktu krajského soudu bránilo ústavní stížností u Ústavního soudu, a to po dvou krajských rozhodnutích hned dvakrát. Ústavní soud v Brně nejprve věc v dubnu vrátil českobudějovickému krajskému soudu k novému projednání a následně usnesením z 9. srpna loňské volby definitivně zneplatnil. Opakované volby 14. prosince tak ukončí více než rok trvající provizorium, kdy okresní město nemá zastupitelstvo ani schválený rozpočet a v omezeném režimu rozhoduje rada v obsazení z minulého volebního období.

Celá tato anabáze Strakonicím vůbec neprospěla. Provozní opatření nutná k běžnému chodu města byla samozřejmě zajištěna, avšak rozpočtové provizorium pozastavilo větší investiční aktivitu. Největší škody však způsobila dlouhodobost trvání této nejistoty. V již tak rozjitřené atmosféře, charakterizované ostrými střety mezi současným a bývalým starostou, resp. nově i strůjcem volební žaloby panem Jánským a jejich skalními příznivci, přišla u převážné části občanů města letargie, znamenající nezájem o dění, které spousta Strakoňáků už postupně téměř přestala sledovat.

Zmobilizovat tyto voliče do nových voleb bude náročný úkol pro všechny kandidující strany. KDU-ČSL se přesto ale samozřejmě voleb účastnit bude. Chceme Strakonicím nabídnou vizi lepší budoucnosti, než byl uplynulý rok, a pracovat pro ní. Začít je třeba uklidněním situace, zasednutím k jednacímu stolu a započnout vážnou debatu o budoucím rozvoji Strakonic. Taková debata by měla zahrnovat širší konsensus. Pro demokracii není zdravé, když má jedna strana sama většinu a může si dělat co chce. Lidovci vždy byli „klidnou silou“, hledající dohodu a porozumění. Budou o ní usilovat nyní i ve Strakonicích, ať už opakované prosincové volby dopadnou jakkoliv.

PhDr. Vladimír Hanáček
předseda OV KDU-ČSL Strakonice

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Metnar: Čáslavští piloti nyní střeží vzdušný prostor tří Pobaltských zemí

20:39 Ministr Metnar: Čáslavští piloti nyní střeží vzdušný prostor tří Pobaltských zemí

Nebe na letošních Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR ovládli čeští a polští výsadkáři.