Hejtman Čunek: Žádám rovný a spravedlivý systém odměňování všech poskytovatelů zdravotní péče

02.05.2020 22:30 | Zprávy
autor: PV

Otevřený dopis ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi

Hejtman Čunek: Žádám rovný a spravedlivý systém odměňování všech poskytovatelů zdravotní péče
Foto: repro youtube regionalnitelevize.cz
Popisek: Jiří Čunek

Vážený pane ministře,

s velkým zájmem jsem zaznamenal zprávu webového portálu Seznam.cz (ZDE), který informoval o záměru ministerstva zdravotnictví oddlužit šest státních nemocnic ve výši 7,7 miliardy korun z veřejných prostředků. Ačkoliv je tento počin zahalen odůvodněním „koronavirového pláště“, čímž je navozován dojem, že dluhy vznikly za poslední měsíce vyhlášeného stavu nouze, pravda je jiná. Všechny navržené nemocnice k oddlužení své dluhy nasbíraly za mnoho let zpět, přestože mají stejně jako ostatní nemocnice v České republice hospodařit z prostředků získaných ze zdravotních pojišťoven. Pokud všechny ostatní nemocnice nebudou oddluženy státem podle stejného klíče, považuji tento krok nejen za hluboce nespravedlivý, ale v podstatě destabilizující státem nastavený systém úhrad za zdravotní péči. Zároveň by pak ty nemocnice, které hospodaří dobře, měly být odměněny.

Ministerstvo zdravotnictví je za Vládu ČR hlavním garantem, který stanovuje pravidla ve zdravotnictví. Vydává úhradovou vyhlášku, určuje cenu zdravotních služeb, léčiv, materiálu i cenu práce. Přestože těmito vyhláškami významně zvýhodňuje jimi řízené fakultní nemocnice proti ostatním nemocnicím, je výsledkem opakovaně mnohamiliardový schodek a neschopnost mnohých, ministerstvem řízených nemocnic své závazky včas splácet.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Nejvážnější exces Ústavního soudu v historii

7:04 Rajchl (PRO): Nejvážnější exces Ústavního soudu v historii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.