Hejtman Hašek: Kraj finišuje s analýzou nájemních smluv k letišti Brno-Tuřany

30.05.2016 15:10 | Zprávy
autor: PV

Rada Jihomoravského kraje dnes (30. května 2016) vzala na vědomí předložení nezávislé analýzy smluvních vztahů k letišti Brno. Zároveň rozhodla o poskytnutí lhůty do 15. 6. 2016 pro vyjádření Letiště Brno a stanoviska příslušných odborů Krajského úřadu Jihomoravského kraje k závěrům analýzy smluvních vztahů mezi Jihomoravským krajem a společností Letiště Brno, a.s.

Hejtman Hašek: Kraj finišuje s analýzou nájemních smluv k letišti Brno-Tuřany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Jihomoravský kraj získal letiště Brno-Tuřany do svého majetku zákonem v roce 2004 včetně platného smluvního vztahu na pronájem a provozování letiště uzavřeného s účinností od 1.7.2002 mezi státním podnikem Česká správa letišť, s.p., jako pronajímatelem, a společností LETIŠTĚ BRNO, a.s., jako nájemcem podniku. Jihomoravský kraj tak ze zákona vstoupil do postavení pronajímatele podniku letiště Brno – Tuřan.  Nezávislá analýza se zaměřila jednak na právní posouzení smlouvy o nájmu podniku a jejich dodatků s ohledem na nový občanský zákoník, jednak na posouzení ekonomického modelu provozování brněnského letiště ve srovnání s regionálními letišti v Ostravě a Karlových Varech.

K právním závěrům analýzy se ještě vyjádří Letiště Brno i krajsky úřad, v části srovnání s dalšími letišti již dnes hejtman Michal Hašek citoval závěr, podle kterého je brněnský model provozování letiště kvazikoncesním způsobem výhodnější pro veřejné finance a krajský rozpočet. Financování investičních i provozních potřeb v Ostravě z krajského rozpočtu, kde je kraj také provozovatelem tamního letiště, totiž několikanásobně přesahuje potřebu veřejných peněz na letišti v Brně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

ERS 2

Slibujte, že unijní povolenky ETS 2 implementovat nebudete. To zní dobře, ale nezaplatíme za to jinak? Já nevím, ale nemyslím, že se EU bude líbit, že se vzepřeme.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berkovcová (ANO): Česká koruna je stabilní měna, která nám dlouhodobě slouží

14:01 Berkovcová (ANO): Česká koruna je stabilní měna, která nám dlouhodobě slouží

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k euru a české koruně.