Hejtman Vondrák: Kraj pomůže obcím připravit se na zákaz skládkování

25.02.2019 19:06 | Zprávy

I když Moravskoslezský kraj není odpovědný za nakládání s komunálním odpadem, to je starost jednotlivých obcí a měst, radí jim, jak tento problém řešit v budoucnu.

Hejtman Vondrák: Kraj pomůže obcím připravit se na zákaz skládkování
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

Od roku 2024 totiž nebude možné nevytříděný komunální odpad skládkovat a obce musí už teď hledat způsob, jak se odpadu zbavit a zároveň dodržet nový zákon. Kraj proto nechal zpracovat odbornou studii, která analyzuje všechny možné způsoby zpracování odpadu a nabízí několik variant řešení.

„V prvé řadě se snažíme motivovat nejen občany, ale i výrobní společnosti, aby produkci odpadů snížili. Pak aby odpad také třídili. Na podporu třídění vynakládáme ročně statisícové částky. Statistiky dokazují, že to má smysl, protože množství vytříděného odpadu v regionu roste. V současné době v našem kraji recyklujeme 45 procent odpadu. Zavázali jsme se plnit evropské recyklační cíle a do roku 2035 recyklaci zvednout na 65 procent. Je ale jasné, že i tak odpady budou a bude třeba s nimi nějak naložit,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Dodal, že studie, kterou kraj nechal zpracovat, nabízí komplexní variantní řešení. Kromě snižování produkce směsného komunálního odpadu a třídění navrhuje i mechanicko-biologickou úpravu odpadu s následným využitím jeho složek, využívání zplyňovacích technologií nebo přímé energetické využívání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak chcete odříznout politické neziskovky od dotací?

Tvrdíte, že doufáte, že se vám politické neziskovky podaří odříznout od dotací. Zajímalo by mě, jak to chcete udělat? Fandím vám, ale myslím, že je to nereálné.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Zvyšování rychlosti na dálnicích odmítáme

23:08 Zelení: Zvyšování rychlosti na dálnicích odmítáme

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k pilotnímu zavádění 150 km/h na dálnici