Hejtman Vondrák: Velkou radost mám ze zvláštní ceny za obnovu Libušína na Pustevnách

21.10.2021 10:21 | Tisková zpráva

Celkem pět projektů z Moravskoslezského kraje sklidilo úspěch na slavnostním vyhlášení celostátní soutěže Stavba roku.

Hejtman Vondrák: Velkou radost mám ze zvláštní ceny za obnovu Libušína na Pustevnách
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Titul Stavba roku získal depozitář Slovenské strely v Kopřivnici a soukromý dům v Novém Jičíně. Zvláštní cenou byla ohodnocena obnova Libušína na Pustevnách, projekt Reuse centrum Ostrava a Magnetická rezonance a redesign Nemocnice Havířov. Cenu veřejnosti vybojovala voliéra La Pampa v ostravské zoo.

„Že se náš kraj mění před očima říkáme poměrně často. Jsem rád, že to potvrzují konkrétní výstupy, jako například prestižní celostátní ocenění Stavba roku. Stačí si uvědomit, že z 35 ocenění pro české či moravské projekty jich do našeho kraje putuje rovnou šest. Je to skvělý výsledek, za který děkuji všem investorům těchto oceněných staveb. Velkou radost mám ze zvláštní ceny za obnovu Libušína na Pustevnách. Po ničivém požáru Moravskoslezský kraj uhradil předprojektovou přípravu obnovy poustevny. Výsledek rekonstrukce je skvělý, což získaná cena dokladuje,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který se slavnostního oceňování Stavba roku osobně zúčastnil a převzal zvláštní cenu pro Nemocnici Havířov.

V letošním 29. ročníku soutěžní přehlídky bylo uděleno deset hlavních titulů. Dva z nich mířily do Moravskoslezského kraje. Depozitář Slovenské strely byl oceněn za vytvoření moderního, velkorysého a důstojného prostředí pro unikátní technickou národní kulturní památku. Další titul putoval do Nového Jičína soukromému investorovi za projekt rodinného domu. Porota ohodnotila vysokou účelnost, působivou architekturu, kultivovanost prostředí a nápadité materiálové zpracování tohoto individuálního bydlení.

V soutěži zabodovalo také město Ostrava. Získalo jednu z 25 udělených zvláštních cen a také cenu, o které rozhodovala veřejnost. „Cením si skutečnosti, že si hodnotící komise všimla celospolečenského přínosu, jaký Reuse centrum Ostrava má v rámci podpory cirkulární ekonomiky. Lidé zde mohou přinést a darovat funkční použitý nábytek a další předměty pro domácnost. Za příspěvek do veřejné sbírky si tyto věci pak může odnést někdo, komu ještě dobře poslouží. Vybrané peníze se využijí na veřejnou zeleň v našem městě. Porotu však zaujal nejenom fakt, že projekt napomáhá ekologickému chování obyvatel, ale i nápadité řešení samostatné stavby,“ vysvětlil primátor statutárního města Ostrava Tomáš Macura. Ten ale neskrýval radost i z ocenění pro další ostravskou stavbu.

Cenu veřejnosti pro Ostravu totiž získala Zoologická zahrada a botanický park Ostrava za průchozí voliéru La Pampa, která byla otevřena v minulém roce. Návštěvníci zoo v ní mohou obdivovat zvířata původem z Jižní Ameriky. Prvenství voliéra La Pampa vybojovala díky hlasování veřejnosti. Ze zhruba 107 tisíc hlasů jich získala přes 21 tisíc.

Přehled moravskoslezských cen 29. ročníku Stavba roku 2021

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25011 lidí

Tituly Stavba roku 2021:

Depozitář Slovenská Strela, Kopřivnice
Investor: TATRA TRUCKS a.s.
Autoři: Ladislav Zahradníček, Jiří Liškutín
Projekt: ATRIS s.r.o.; SteelPro 4 s.r.o.
Dodavatel: PS BRNO s.r.o.

Vila vnitřní krajina, Nový Jičín
Investor: MIXA VENDING s.r.o.
Autor: Marek Štěpán
Spoluautoři: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák
Projekt: Atelier Štěpán s.r.o.
Dodavatel: Tomáš STRAUB s.r.o.

Zvláštní ceny 2021:

Cena za mimořádný celospolečenský přínos
Reuse centrum Ostrava

Cena hlavního partnera společnosti RENAULT
Magnetická rezonance a redesign Nemocnice Havířov

Cena za mimořádný přístup k použití BIM
Obnova objektu Národní kulturní památky areál Pustevny objekt Libušín

Cena veřejnosti Stavba roku 2021
Voliéra La Pampa v Zoo Ostrava

Všechny oceněné i přihlášené stavby jsou k dispozici na webu Stavba roku 2021 ZDE.

Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Odborná porota Stavby roku 2021 byla složená tradičně ze zástupců jednotlivých vypisovatelů z řad architektů a inženýrů. Porota navštívila v rámci hodnocení všech 90 přihlášených staveb a za necelých 13 dnů najela přes 3 200 km.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku