Hlaváček (Trikolóra): Tolik ke Koněvovi

4. 9. 2019 20:46

U nás na vsi se o pomníky či památníky staráme.

Hlaváček (Trikolóra): Tolik ke Koněvovi
Foto: Jenštejn
Popisek: Norbert Hlaváček, starosta Jenštejna

U nás na vsi se o pomníky či památníky staráme. Nijak nerozlišujeme, jestli to byl pomník obětem první a druhé světové války, který postavili tehdejší komunisté (podle mě schválně) na návsi před kapličku nebo zda jde o pomník obětem Světové (tedy dnes 1. světové) války, který máme zase jinde. 

Oba pomníky jsme v minulých letech opravili, obnovili písmo a upravili jejich okolí. A nestěžuje si na to ani v obci poměrně aktivní spolek, který má v oblibě bývalé rakouské mocnářství, resp. který má trochu jiný pohled na některé části naší historie - například na legionáře bojující v 1. světové válce. Ti jsou většinově v ČR oslavováni, ale příliš se nemluví o těch, kteří bojovali za monarchii na „druhé straně“. To jen tak na okraj. 

Tu kapličku, coby sakrální stavbu v zemi ateistů, jsme taky opravili a světe div se, občané Jenštejna mezi sebou vybrali 160.000 Kč na zvon a související úpravy, a ten se do kapličky vrátí po 80. letech od doby, kdy jej Němci roztavili. 

Hradní zříceninu také postupně opravujeme, přestože v ní žil svého času známý náboženský fanatik Jan z Jenštejna. Ano, i tak by se na jeho osobu mohl někdo dívat. A kdybychom tu měli památník Jana Žižky či Prokopa Holého (který údajně, podle některých historiků na jenštejnském hradě pobýval), asi bychom jej nezakrývali jen proto, že se pohled některých historiků na husitské hnutí dost změnil od toho, co mi kdysi vštěpovalo socialistické školství… 

Mazání nápisů a zobrazení známe už z dob starého Egypta. Ale myslel jsem si, že v 21. století jsme dál a mnohem více „nad věcí“ nebo chcete-li civilizovanější. Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji neustále opakovat.

Tolik ke Koněvovi.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Rozpočet je navýšen kvůli programu dostupného bydlení v obcích

4:33 Ministryně Dostálová: Rozpočet je navýšen kvůli programu dostupného bydlení v obcích

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes předložila vládě návrh rozpočtu Státního fondu roz…