Holata (SPD): Podpora Ukrajiny nesmí přesahovat mez slušnosti

06.02.2023 13:49

Kam se podíváš, vše přestává fungovat. Nejsou léky, některé obchody nemají zboží v regálech, chybí úředníci na úřadech práce, přitom stát trpí přebujelou byrokracií a novináři píší nepravdy. Kam se naše česká společnost sune?

Holata (SPD): Podpora Ukrajiny nesmí přesahovat mez slušnosti
Foto: SPD
Popisek: Svatopluk Holata

Na podzim loňského roku jsem se stal zastupitelem v Liberci a také jeho městském obvodu Vratislavice. Kandidovalo mě hnutí SPD. Našimi tématy do voleb byl zejména zlepšení kvality života občanů, zlepšení dopravy, levné energie a zdražování. Na tyto volby navázaly letošní volby prezidentské s motem „Odvolám vládu“. Tento požadavek není nelegitimní a opírá se o článek 62 Ústavy České republiky. Ale běžme od politiky k běžnému životu. Začněme základními podmínkami života. 

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30182 lidí

Vzduch, světlo, teplo, živiny a voda. Tak nějak nás a naše děti to učili na základní škole. Vzduch prý máme zkažený a k jeho zlepšení nám „Brusel“ ordinuje Green Deal. Tato iniciativa nám naštěstí nebere světlo, ovšem výrazně omezuje ekonomiku, a to takovým způsobem, že roste nezaměstnanost třeba v důsledku blížícího se zákazu výroby spalovacích motorů a bezbřehé podpoře elektromobility. Když přijde kterýkoliv občan o práci, začne hledat novou, aby zajistil svou rodinu a nesnížil svoji životní úroveň. Přidá se stres, hledání úspor, a nakonec nezbyde nic jiného než se vydat na Úřad práce. U vyvolávacího systému stojí obsluha a ptá se: „Máte rezervaci? Bez ní se na přepážku nedostanete.“ Provede kontrolu tiskopisů a pokud chcete mít doklad, necháte si na podatelně orazítkovat kopii a čekáte na písemnou Výzvu. Po nějaké době telefonem na úřad zjistíte, jak skvěle funguje call centrum.

Co stojí za tímto stavem? Nedostatek úředníků. Kam se poděli? Po invazi „uprchlíků“ z Ukrajiny došlo k nárůstu posuzovaných osob a žádostí. Nikdo ovšem nenavýšil odpovídajícím způsobem počet zaměstnanců, a tak část odešla jinam na klidnější místa. Potom stačí, aby z těch, co zůstali, další onemocněli a najednou chybí cca 75 % zkušených, věci znalých odpovědných pracovníků. Kdo za to může?

Po návštěvě úřadu vedou kroky do obchodu za nákupem potravin. Už při příchodu je patrno víc místa v obchodních jednotkách způsobeného menším počtem regálů a o kousek dál jsou dříve plné police prázdné. Pouze tradičně drahé zboží je ve slevách, protože si jej nemůžeme dovolit. Ceny vajec, která náhodou dovezli, jsou o víc jak 120 % vyšší než loni a jak uvádí deník.cz, potraviny v akcích v lednu meziročně zdražily o 37 %! Nezbývá než sáhnout do úspor. Jak dlouho lze tohle dělat?

A co nás čeká doma? Teplo? Ne, ne. Plyn nám za rok zdražil dodavatel na čtyřnásobek. Tak aby z toho potom člověk nebyl na prášky. Vždyť doma místo tepla domova je chlad. Prostě 17 stupňů v těchto mrazech není žádný komfort. Do tří dnů se dostaví angína, imunita je oslabena a nezbývá v dobré víře nic jiného než se vydat k lékaři. Přestože víme že, příroda uzdravuje s povděkem vysedíme frontu v přeplněné čekárně mezi dalšími nemocnými a necháme se ošetřit. S velkou úlevou neseme recept do lékárny, kde lékárník konstatuje: „Bohužel, antibiotika nemáme. Mohu nabídnout něco jiného.“ Děkujeme a ve snaze být co nejdříve fit jdeme do další lékárny. Tak se z dříve běžné situace stává horor. Nejsou léky. Kam se poděly? Večer si přečtu na internetu, že za nedostatek léků nemůže solidarita s Ukrajinou, ale celosvětová situace. Co s tím? Odvolat ministra zdravotnictví Válka z TOP09?

Malý dovětek, abych nezapomněl. Náš Liberec napsal 26. ledna 2023 v článku „Prezidentské volby – komu fandí liberečtí politici?“ do odstavce věnovaného SPD smyšlenou neautorizovanou informaci o tom, že ve vyjádření se snažíme zakomponovat své postoje vůči vládě i podporu putinovskému režimu. Protože se jedná o regionální periodikum, usoudili jsme po poradě, že tento lživý „blábol“ se zdržíme vířit a pouze se omezíme na tento komentář: „Podle aktuálního průzkumu irozhlasu již dvě třetiny občanů jsou proti další podpoře Ukrajině.“ Ukrajinci využívají našeho systému a pohostinnosti na úkor našich občanům. Čest výjimkám.

Krom žluto modré vlajky na různých institucích (namátkou Divadlo F. X. Šaldy, Krajský úřad Libereckého kraje, …) nás nic nikde nevítá a netěší. Kde jsou naše vlajky? Styďte se. Máte záměr zvýšit daně? Proč? Jsme v Kocourkově a je ti vládo jedno jak se máme? Zasloužíme si chodit později do důchodu? Stydím se za Vás a jdu odpovídat nespokojeným občanům s MHD a dopravou v Liberci.

Převzato z Profilu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Chtěli jsme navýšit dodávky munice na Ukrajinu. Povedlo se

20:34 Premiér Fiala: Chtěli jsme navýšit dodávky munice na Ukrajinu. Povedlo se

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání v Evropské radě.