Ingr (Úsvit): Za předražené stavby dálnic může i korupce

22.10.2013 7:38

Není velkou neznámou, že české dálnice jsou poněkud předražené. Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu stojí vybudování kilometrového úseku v průměru 416 milionů, mohl by přitom být až o pětinu levnější. Jednu z příčin, proč tomu tak je, vidí kandidát hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury Tomáš Ingr i v korupci.

Ingr (Úsvit): Za předražené stavby dálnic může i korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Nejvyšší kontrolní úřad před nedávnem zjistil, že české dálnice by mohly být až o pětinu levnější. Levněji se staví i v sousedním Německu, kde stavební náklady na kilometr dálnice činí 260 milionů korun, a jsou tedy ve srovnání o 27 procent nižší.

"Dle mého názoru je výstavba dálnic v naší republice dražší než v jiných zemích proto, že se u těchto zakázek jedná o miliardy korun a zákon o zadávání veřejných zakázek je šitý pro velké firmy. Ty se pak mezi sebou domlouvají a zakázky si mezi sebou rozdělují. I když to není prokazatelné, v praxi je tomu tak," míní Tomáš Ingr, trojka na jihomoravské kandidátce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Dalším problémem je i fáze projektování. Specializované firmy projektují v nejdražších možných variantách a navíc je většina těchto firem navázána na realizační společnosti, tudíž již v této fázi dochází k přemršťování zakázek. Otázkou také je, zda se projektuje opravdu potřebné nebo se projektují také další, nepotřebné stavební objekty.

Ingr podotýká, že nezanedbatelnou roli hraje často i korupce. "No a v neposlední řadě jsou dálnice drahé proto, že realizační firmy odvádějí příspěvky - úplatky - buď určitým osobám, nebo přímo politickým stranám," uzavírá starosta jihomoravské obce Pasohlávky a kandidát Hnutí Úsvit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Úsvit přímé demokracie

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svoboda (ČSSD): Sociálním službám kraj rozdělí dalších 41 milionů korun

12:22 Svoboda (ČSSD): Sociálním službám kraj rozdělí dalších 41 milionů korun

Sumu přes 41 milionů korun poslalo ministerstvo práce a sociálních věcí Libereckému kraji na dofinan…