Když se podíváme na letecký snímek území západní části Uherského Ostrohu, vidíme les, kde se nachází ochranné pásmo vodního zdroje Bzenec komplex. Kilometr od lesa je pole, kde se má na třiceti hektarech těžit štěrk. Na první pohled se zdá, že kilometrová hranice není problém. Avšak pod povrchem je situace trochu složitější. Proudí tu pomyslná „řeka“, která je zdrojem pitné vody.
Kvalitní voda se drží v takzvaném kolektoru. Kolektor tvoří štěrk a štěrkopísky s mocností tři až sedm metrů. Nad kolektorem je několikametrová vrstva zemin, tzv. izolátor. Díky tomuto souvrství je voda chráněna před okolním znečištěním. Jakýkoliv zásah však může způsobit zhoršení jakosti vody.
Často hovoří, že dojde ke změně toku „podzemní řeky“ a úbytku vody. Tato rizika nejsou podle dostupných studií pravděpodobná. Skutečným nebezpečím je zhoršení kvality vody. Odtěžením horní vrstvy vznikne jezero. Plocha zůstane otevřená a jakékoliv znečištění z vnějšího prostředí bude možným ohrožením. V případě akutního ohrožení lze očekávat až několika měsíční odstávku zdroje. Voda se po čase pročistí. Rizikem jsou však výpadky v zásobování pitnou vodou. To může být na jižní Moravě značný problém.
Druhým závažnějším problémem je dlouhodobé znečišťování dusičnany, pesticidy či chlorovanými uhlovodíky. V případě většího znečištění může být zdroj pitné vody znehodnocen a voda bude dlouhodobě nepoužitelná. Další riziko pro deseti tisíce domácností v jedné z nejsušších oblastí ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV