KDU-ČSL spouští petici za ústavní ochranu vody a půdy

22.12.2019 18:48

KDU-ČSL spouští petici za ústavní ochranu vody a půdy, představila ji po kulatém stole na téma „Pět minut po dvanácté: Česko a změna klimatu“.

KDU-ČSL spouští petici za ústavní ochranu vody a půdy
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL
reklama

KDU-ČSL podala návrh na ústavní ochranu vody a půdy letos v červnu. Změnu má podpořit petice, kterou bude možné ode dneška podepisovat. ?Lidovci se dlouhodobě systémově zaměřují na ochranu životního prostředí. V době problematického sucha, nedostatku vody v krajinách a kalamitního výskytu kůrovce, jenž ničí naše lesy, nabízí návrhy opatření, které by měly za následek zlepšení životního prostředí v České republice.

Prvním a základním pilířem musí být snaha snížit celkovou spotřebu energií. Druhým pilířem je výroba elektřiny a tepla, která neprodukuje oxid uhličitý nebo je uhlíkově neutrální. Každá střecha domu nebo nákupního střediska musí obsahovat fotovoltaické panely. Důležité je hledání ekologické alternativy k pohonným hmotám. „Bioplynem z gastro odpadů nebo vyhnívacích nádrží čistíren odpadních vod je možné plnit například autobusy hromadné dopravy ve městech. Efektivně by se mělo pracovat s odpadem, protože ten se dá využít jako energetická surovina. Neméně důležité je také využívání biomasy z lesů formou spalování štěpkové hmoty,” okomentoval místopředseda KDU-ČSL a první náměstek primátorky Brna Petr Hladík.

Třetím důležitým pilířem dosažení uhlíkové neutrality je schopnost zadržovat, či pohlcovat oxid uhličitý nejenom skrze naše lesy, ale také skrze plodiny na zemědělské půdě nebo technická zařízení podobná dnešním klimatizačním jednotkám, které „čistí“ vzduch. Snahu potlačit a snížit oxid uhličitý musí doprovázet změna našich měst, obcí a krajiny - zelené střechy, prostupné bloky, mezi které může vítr, zastínění oken, zadržení a vsakování vod ze zpevněných povrchů, instalace fotovoltaických panelů a tepelných čerpadel jsou jen hrstkou opatření, která mění lidská sídla.

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

 • KDU-ČSL
 • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

Také krajina potřebuje oživit snížením rozlohy půdního celku, masivními pozemkovými úpravami, obnovením polních cest, vrácením volnosti potokům a řekám, vytvořením jezírek a mokřadů, vysazováním remízků. Častokrát by stačilo jen přerušit staré meliorace. Tuto změnu ale nezvládnou obce samy, je to povinnost také jednotlivých krajů a celého státu.

Lidovci se také zasazují o ústavní ochranu vody a ochranu půdy. „Voda je nenahraditelnou součástí našeho života a musí se využívat účelně a hospodárně. Ústavní ochrana vody tak bude znamenat nadřazení obecného zájmu o její ochranu. Ochranou půdy se myslí její zachování pro zemědělskou činnost a obživu obyvatel,” uzavřel předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Klimatické desatero:

 • Ústavní ochrana vody
 • Ochrana půdy 
 • Chytré nakládání s odpady
 • Příprava měst na oteplování 
 • Příprava krajiny na změnu klimatu
 • Podpora krajinných prvků 
 • Podpora obnovitelných zdrojů 
 • Snižování emisí
 • Péče o lesy a jejich obnovu 
 • Závlahové systémy a jejich využití v zemědělství

Petice je dostupná na webu ZDE, kde jsou i konkrétní návrhy opatření ochrany životního prostředí. Součástí webu je také takzvané „Klimatické desatero“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: V Praze dlouhodobě žije o čtvrt milionu lidí víc, než jich je trvale přihlášeno

22:30 Primátor Hřib: V Praze dlouhodobě žije o čtvrt milionu lidí víc, než jich je trvale přihlášeno

Na základě sběru dat z posledních tří let zjišťuje hlavní město Praha, že se na jeho území reálně po…