KSČM: Žádáme Vládu ČR, aby nedopustila marginalizaci lidskoprávní agendy

20.10.2013 22:46 | Zprávy
autor: kscm.cz

Tiskové prohlášení JUDr. Zuzky Bebarové-Rujbrové, stínové ministryně pro legislativu a lidská práva, k uvažovanému převedení agendy lidských práv pod Ministarstvo vnitra České republiky.

KSČM: Žádáme Vládu ČR, aby nedopustila marginalizaci lidskoprávní agendy
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Česká republika je dlouhodobě kritizována za malý akcent kladený na ochranu lidských práv, ať už se to týká přístupu k národnostním menšinám, imigrační politiky nebo diskriminace některých skupin obyvatelstva. Formálně sice vykazujeme institucionální podporu lidsko právní tématice, ve skutečnosti však zůstává na okraji zájmu exekutivy. Samostatné ministerstvo, které se věnovalo této agendě, bylo zrušeno, a nyní, jak se zdá, už není místo ani na Úřadu vlády ČR.

KSČM nepokládá za nutné opětovné rozšiřování počtu ministerstev a nezpochybňuje kompetenci premiéra odvolat Moniku Šimůnkovou z funkce zmocněnkyně pro lidská práva. Je však znepokojena údajným záměrem přesunout agendu ochrany lidských práv pod ministerstvo vnitra. Toto ministerstvo sice vyvíjí záslužnou činnost při zásazích proti násilným akcím extremistů vůči minoritám, ale jako silové ministerstvo nemůže být v žádném případě nezávislým garantem ochrany lidských práv v celé jejich šíři a v oblastech, jako je např. migrační politika, by se nutně dostávalo do střetu zájmů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

21:02 Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.