Kalousek (Žít Brno): Přesné číslo mrtvých se už nedozvíme...

24.05.2015 6:28 | Zprávy
autor: PV

Vydejme se 30. května na Pouť smíření. - 30. května 1945 bylo přes 25 tisíc Brňanů násilně vyvedeno z města. Za doprovodu ozbrojených Revolučních gard a zaměstnanců Zbrojovky byli donuceni vydat se na 30 kilometrů dlouhý pochod do vesničky Pohořelice, bez jídla, bez vody, bez lékařské péče a bez zastávek pro odpočinek. Vysídlení se týkalo převážně žen, dětí, chlapců mladších čtrnácti let, mužů starších šedesáti let a práce neschopných osob. Během pochodu zemřelo podle odhadů 170 lidí, další potom podléhali epidemiím v táboře nebo umírali při následné cestě za rakouskými hranicemi, přesné číslo se však nejspíše nikdy nedozvíme.

Kalousek (Žít Brno): Přesné číslo mrtvých se už nedozvíme...
Foto: Žít Brno
Popisek: Žít Brno, logo hnutí.

Letošní rok je v Brně vyhlášen Rokem smíření. Po dlouhých desetiletích komunistické ideologie a následného porevolučního nezájmu Brno takřka zapomnělo, že bývalo kosmopolitním městem, kde vedle sebe po staletí žili Češi, Němci a Židé. Proto si letos připomínáme události z let 1939-1945, které nadobro rozbily tvář města.

Připomínáme si utrpení českých odbojářů a vlastenců, vyvraždění Židů a Romů, vyhnání německy mluvících Brňanů. I po 70 letech jsou tyto strašlivé momenty v myslích lidí a nesmí se na ně zapomínat. Domníváme se však, že znakem každé vyspělé a rozvinuté společnosti je, abychom se s tím dokázali také vyrovnat a především se snažili o odpuštění – a smíření.

Pouť smíření

Proto se letošní pietní pochod Brno-Pohořelice poprvé uskuteční opačným směrem – z Pohořelic do Brna. Jedná se o symbol návratu ztracené části identity města, symbol usmíření, vyrovnání s se minulostí a s bezprávím. Brno je jednou z evropských metropolí a jeho sebevědomí a důstojnost v evropském společenství se bude odvíjet od toho, kolik dokážeme projevit pokory a sebereflexe ve vztahu ke své minulosti.

Pouť započne v 8:30, kdy z Mendelova náměstí v Brně odjedou první autobusy s účastníky. V 9:30 se vydáme všichni společně z Pohořelic do Ledce, pak do Rajhradu a následně do Modřic, odkud už je to jen kousek do Brna, kam by měl pochod dorazit v 17:30. Sraziště pro účast na posledním symbolickém úseku bude před budovou Gymnázia na Vídeňské 47, kde se na vás budeme těšit od 17:00. V průběhu dne budou mezi Brnem a aktuálním místem pochodu pendlovat kyvadlové autobusy, bude tedy možno několikrát během dne se k pochodu připojit, odpojit se nebo si část cesty ulehčit. Přesný jízdní řád bude zveřejněn na webových stránkách: http://roksmireni.cz/cs/pout-smireni

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Tohle vládní koalici neprojde

10:02 Válek (TOP 09): Tohle vládní koalici neprojde

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k plánované změně financování ČT a ČRo.