Kaňkovský (KDU-ČSL): Co chybí českému zdravotnictví – peníze či lidé? Anebo obojí?

01.05.2016 15:18 | Zprávy
autor: PV

Již delší dobu jsme v naší zemi svědky nevyhlášené války mezi ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví, v níž zejména z resortu střežícího státní finance padají silná vyjádření.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Co chybí českému zdravotnictví – peníze či lidé? Anebo obojí?
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Jedním z nich jsou slova, přirovnávající české zdravotnictví k „černé díře“. Přiznám se, že jako lékaře, který má bytostný vztah k nemocnicím Kraje Vysočina, mne podobná slova vždy nadzvednou ze židle. Nikoliv z toho důvodu, že bych byl přesvědčen, že se ve zdravotnictví nemá šetřit.

Také si nemyslím, že bychom už neměli hledat další možnosti, jak snížit náklady v nemocnicích. Jako bývalý ředitel nemocnice s rozpočtem více než tři čtvrtě miliardy dobře vím, že hledání úspor je nekonečný proces a neměli bychom na něj rezignovat ani ve chvíli, kdy si již myslíme, že šetříme úplně ve všem. Mně však bytostně vadí velkohubá prohlášení, která nejsou podložena žádnými objektivními rozbory -prostě si jenom někdo myslí, že se v českém zdravotnictví peníze ztrácejí. Jistě najdeme nemálo příkladů, kdy tomu tak skutečně bylo a je, ale zkratkovité zobecnění jenom polarizuje už tak dost napjatou situaci v našem zdravotnictví.

Tím nejvážnějším problémem, které zasáhlo české zdravotnictví, Kraj Vysočina nevyjímaje, je totiž narůstající deficit zdravotnického personálu a to nejen v nemocnicích. Chybí nám lékaři, chybějí nám zdravotní sestry atd. A kdo jenom trochu načichl ke zdravotnické profesi, tak dobře ví, že sebehezčí nemocnice je bez lidského potenciálu k ničemu. Je tedy navýsost důležité, aby všechny zainteresované strany, včetně znesvářených ministerstev, zakopaly válečnou sekyru a začaly intenzivně hledat řešení personální vyprahlosti nemocnic i ambulantní sféry.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Toho večera byl Petr Pavel zcela klidný

12:04 Kavij (KSČM): Toho večera byl Petr Pavel zcela klidný

Toho večera, který předcházel příštím hodinám, kdy Ústavní soud měl dle zákulisní dohody vydat verdi…