Kaňkovský (KDU-ČSL): Co chybí českému zdravotnictví – peníze či lidé? Anebo obojí?

1. 5. 2016 15:18

Již delší dobu jsme v naší zemi svědky nevyhlášené války mezi ministerstvem financí a ministerstvem zdravotnictví, v níž zejména z resortu střežícího státní finance padají silná vyjádření.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Co chybí českému zdravotnictví – peníze či lidé? Anebo obojí?
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Jedním z nich jsou slova, přirovnávající české zdravotnictví k „černé díře“. Přiznám se, že jako lékaře, který má bytostný vztah k nemocnicím Kraje Vysočina, mne podobná slova vždy nadzvednou ze židle. Nikoliv z toho důvodu, že bych byl přesvědčen, že se ve zdravotnictví nemá šetřit.

Také si nemyslím, že bychom už neměli hledat další možnosti, jak snížit náklady v nemocnicích. Jako bývalý ředitel nemocnice s rozpočtem více než tři čtvrtě miliardy dobře vím, že hledání úspor je nekonečný proces a neměli bychom na něj rezignovat ani ve chvíli, kdy si již myslíme, že šetříme úplně ve všem. Mně však bytostně vadí velkohubá prohlášení, která nejsou podložena žádnými objektivními rozbory -prostě si jenom někdo myslí, že se v českém zdravotnictví peníze ztrácejí. Jistě najdeme nemálo příkladů, kdy tomu tak skutečně bylo a je, ale zkratkovité zobecnění jenom polarizuje už tak dost napjatou situaci v našem zdravotnictví.

Tím nejvážnějším problémem, které zasáhlo české zdravotnictví, Kraj Vysočina nevyjímaje, je totiž narůstající deficit zdravotnického personálu a to nejen v nemocnicích. Chybí nám lékaři, chybějí nám zdravotní sestry atd. A kdo jenom trochu načichl ke zdravotnické profesi, tak dobře ví, že sebehezčí nemocnice je bez lidského potenciálu k ničemu. Je tedy navýsost důležité, aby všechny zainteresované strany, včetně znesvářených ministerstev, zakopaly válečnou sekyru a začaly intenzivně hledat řešení personální vyprahlosti nemocnic i ambulantní sféry.

A Kraj Vysočina nemůže zůstat stranou, byť žádná jednoduchá řešení nejsou na obzoru. Pomoci může třeba tím, že najde další motivační prvky pro budoucí lékaře a zdravotní sestry, aby neodcházeli pracovat do větších měst či do zahraničí, ale bylo pro ně lákavé pracovat na Vysočině. Jako jednu z možností vidím stipendia pro studenty posledních ročníků lékařské fakulty, jak jsem zmínil na posledním jednání krajského zastupitelstva. To ale je jenom střípek z úkolů, které nás v tomto ohledu čekají. 

Vít Kaňkovský
zastupitel Kraje Vysočina
poslanec a místopředseda Výboru pro zdravotnictví PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Šimek: Dětské domovy dostanou z krajského rozpočtu nová vícemístná vozidla

16:13 Hejtman Šimek: Dětské domovy dostanou z krajského rozpočtu nová vícemístná vozidla

Dětské domovy v Hodoníně a Tišnově si budou moci nakoupit nová devítimístná vozidla pro dopravu dětí…