Koskuba: Důvody ukončení mého dlouholetého členství v ČSSD

28.04.2017 9:17

Vzhledem k tomu, že přes mou žádost údajně ani členům Poslaneckého klubu ČSSD nebyl dopis zdůvodňující ukončení dlouholetého členství v ČSSD dán k dispozici a tak se objevují ne zcela přesné komentáře, zveřejňuji toto stručné prohlášení:

Koskuba: Důvody ukončení mého dlouholetého členství v ČSSD
Foto: Archiv JK
Popisek: Primář a bývalý poslanec Jiří Koskuba

  • Nejde o žádnou souvislost se sestavováním pražské „oranžové“ kandidátky do podzimních voleb. Přestože s bojem kolem ní naprosto nesouhlasím. O tom, že na ní nebudu díky „příteli“ Březinovi vím již od jednání KVV v květnu roku 2015. Kdy jsem byl očerňován za své hlasování k tzv. Energetickému zákonu. Který, jak se pak ukázalo, vskutku dobrý nebyl.
  • Svůj úmysl odejít jsem panu předsedovi Sobotkovi oznámil osobně již 18. ledna t.r. Vyčkával jsem do sestavení i dalších parlamentních kandidátek proto, abych nebudil podezření, že hodlám kandidovat za někoho jiného.
  • Zdůvodnění je velmi prosté: Jsem lékař, nikoliv potížista. Mou celoživotní profesí bylo i je diagnostikovat a hlavně léčit to, co v pořádku není. Lituji, ale naše strana s úctyhodnou 137-letou historií není v posledních letech právě z tohoto pohledu ve zcela dobré kondici. Bylo by vhodné si to konečně připustit. Proto jsem velmi ocenil naprosto objektivní a pragmatický kandidátský projev kolegy Jeronýma Tejce na březnovém sjezdu. Nicméně delegáti nakonec rozhodli, jak rozhodli.  Nezbývá, než to vzít na vědomí. Je to jejich právo, ale i zodpovědnost.
  • Nemyslím si, že k důležitým podzimním volbám jdeme dobrou cestou. Ani ve své pražské krajské organizaci díky jistým členům jejího vedení nevnímám dobrou atmosféru. Spíše ji ovládají, než vedou. Přitom naše preference zde patří obvykle k absolutně nejnižším. Možná právě proto. Používaný zákulisní termín „patří či nepatří do systému“ je pak pro mne nepřijatelný. Mezi řadovými členy tak vládne pochopitelná apatie. Bohužel, nejen v Praze.
  • Nemohu a nechci se podílet na našem dalším velmi pravděpodobném a zbytečném volebním neúspěchu. Včetně odstavování některých známých tváří, které přitom přinášely ČSSD tolik potřebné preferenční hlasy. A již vůbec ne na očekávaném následném „honu na viníka“. Rád bych se mýlil, ale obávám se, že přijde.
  • Musím závěrem rovněž přiznat, že stále častěji se ne zcela shoduji v pohledu na zahraniční politiku, NATO, EU, daňovou reformu, naložení s přebytkem státního rozpočtu, atd. A to i při hlasováních ve sněmovně. Natož prezentaci skutečných výsledků naší práce navenek. Od ANO se přitom učit dá.

Proto soudím, že je i v zájmu ČSSD vhodné a slušné z ní odejít. Všem lidem, kteří mi opakovaně umožnili kroužkováním vůbec mandát získat, mnohokrát děkuji. Snažil jsem se podle toho chovat. A nikdy na to nezapomenu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Podle Hřiba lze stížnosti na stav Prahy po předchůdcích podat i po třech letech

7:33 Prokop (ANO): Podle Hřiba lze stížnosti na stav Prahy po předchůdcích podat i po třech letech

Se zájmem jsem sledoval výstupy z tiskové konference pražského primátora Hřiba. Kdybych každý den ne…