Koudelka (ČSSD): Česká republika může recipročně požadovat české korunovační klenoty držené ve Vídni

12.12.2018 13:02

Vyjádření k rozhovoru s Karl Vocelkou.

Koudelka (ČSSD): Česká republika může recipročně požadovat české korunovační klenoty držené ve Vídni
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Web Hlídací pes publikoval 11. 12. 2018 rozhovor s historikem Karl Vocelkou, který se kritizuje možný návrat českých korunovačních klenotů (původního gotického jablka a žezla) z Rakouska do Čech, což prosazuje iniciativa vedená moravským senátorem Ivo Valentou. Karl Vocelka má právo na názor, i když jej diskvalifikuje to, že v rozhovoru přiznává, že nečetl saintgermainskou mírovou smlouvu s Rakouskem z roku 1919. To je u historika překvapivé, protože je to smlouva, která učinila tečku za rakouským rozpoutáním první světové války a je základní mezinárodní smlouvou uznávající mladou Rakouskou republiku.

Podle této smlouvy mělo Československo a nyní Česká republika právo na návrat historického majetku, který se nacházel v Rakousku, kam se dostal v důsledku zařazení Čech, Moravy a Slezska do Habsburské monarchie. Toto právo není časově omezeno. České korunovační klenoty nikdy a to ani před rokem 1918 nepatřily Rakouskému arcivévodství a ani dnes k nim nemá vlastnické právo Rakouská republika, která je pouze drží.

Vocelka uvádí, že Rakousko nevrátilo klenoty po první světové válce, ale neuvádí to, že Rakousko nikdy vrácení klenotů neodmítlo. Prostě proto, že o vrácení nebylo požádáno. To byla chyba československého státu, která může být dnes napravena.

Státy si chrání své historické dědictví. Dělá to i Rakousko vůči České republice. V roce 2006 Česká republika vydala Rakousku historický nábytek vyvezeny v roce 1944 z vídeňského Hofburgu a jiných císařských zámků na Moravu na zámek Uherčice. Proti tomuto vydání historického majetku se Karl Vocelka neozval. Pakliže Rakousku usilovalo dlouhodobě o vrácení starého nábytku a Česká republika mu nakonec vyhověla, je logické, že Česká republika může recipročně požadovat české korunovační klenoty držené ve Vídni.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Je úžasné, jak Italové i po více než sto letech dodržují tradice

18:48 Munzar (ODS): Je úžasné, jak Italové i po více než sto letech dodržují tradice

Komentář na facebookovém profilu k uctění památky italských vojáků z 1. světové války v Milovicích