Koudelka (Trikolóra): Narozeniny slavme

30.04.2021 5:35 | Komentář

Ministerstvo zdravotnictví nesmí zakázat běžné mezilidské setkávání v rodinách i s přáteli.

Koudelka (Trikolóra): Narozeniny slavme
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Nejvyšší správní soud v rozsudku z 22. 4. 2020, 6Ao 11/2021, jasně vymezil, že zákaz akcí Ministerstvem zdravotnictví se může týkat organizovaných podniků a události. Nesmí se týkat běžného mezilidského setkávání. Nemá dopad na setkávání v rodinách, protože to by bylo narušením základního ústavního práva na soukromí a rodinný život. Ale i jiné setkání s přáteli či kolegy v soukromí uskutečnit můžeme, soukromí nemusí být jen byt.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger nepochopil rozdíl mezi nouzovým stavem a stavem pandemické pohotovosti. Za nouzového stavu mohla vláda omezovat základní práva i bez zákonného podkladu. Protože však již nouzový stav nemáme, může základní práva a svobody občanů omezit jen zákon. Chovejme se k Arenbergerovým opatřením tak, jak se Arenberger chová k právnímu řádu.

Narozeniny v soukromí slavit můžeme. Ve svém bytě, chalupě i na arcibiskupství můžeme přijímat návštěvu členů rodiny i přátel. Policie nesmí vstupovat do soukromých prostor bez soudního příkazu. Ale ten může být vydán jen v rámci trestního řízení, ne kvůli pouhému přestupku, což je i porušení opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pokud by se nějaký úřad dotazoval, uveďte, že šlo o neorganizovanou návštěvu rodiny. Každý může odmítnout sdělit údaje týkající se osoby blízké, což rodina a dobří přátelé jsou, které by mohly vést k jejich postihu. Neudávejme!

Jako pohostinný Moravan návštěvu, byť nenadálou, pohostím výborným moravským vínem. Právo na soukromí a slušnost jsou nad zákazy toho času ministra zdravotnictví Arenbergera.

Převzato z profilu.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

22:33 Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

Komentář na facebookovém profilu k dopravní situaci na Praze 6.