Kubalčík (KONS): Podmínkou jmenování ministrem má být bezpečnostní prověrka

15.12.2025 19:21 | Monitoring
autor: PV

Ministrem dopravy je Ivan Bednárik (nestraník za SPD). Přísně vzato není žádný zákonný důvod, proč neměl být ministrem jmenován.

Kubalčík (KONS): Podmínkou jmenování ministrem má být bezpečnostní prověrka
Foto: Redakce
Popisek: Logo Konzervativní strany

Přesto se v uplynulých dnech ve veřejném prostoru objevily informace, které minimálně odhalují jisté neobvyklé skutečnosti - např. že pan Bednárik nemá občanství České republiky, popř. že nemá vysokoškolské vzdělání. Lze rozvíjet téma střetu loyalit (vláda ČR může hlasovat o něčem, co nebude v souladu se zájmy Slovenska, jehož občanství pan Bednárik má...). Lze se také legitimně ptát, nakolik budou v případě pana Bednárika, který o získání občanství ČR hodlá usilovat, dodržena všechna pravidla, která pro jeho získání platí - jinými slovy: chceme věřit, že pan ministr Bednárik nebude mít v této věci žádnou protekci!

Konzervativní strana však považuje za nejzásadnější, že dle Zákona č. 412/2005 o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti v platném znění, má člen vlády ČR přístup k utajovaným informacím všech stupňů bez toho, aby byl náležitě prověřen (§58 Zvláštní přístup k utajované informaci).

Konzervativní strana respektuje, že takovou výjimku mají dle zmíněného Zákona ti, kteří jsou voleni (president, poslanci, senátoři), neboť volič by měl být ve svém rozhodování (aktivním volebním právu) omezován jen opravdu velmi výjimečně, stejně jako by mělo být omezeno jen velmi výjimečně volební právo pasivní. Ale jsme přesvědčeni, že všichni, kteří jsou do vysokých veřejných funkcí jmenováni, by měli mít bezpečnostní prověrku automaticky - tedy úspěšně absolvovaná prověrka by měla být nutnou podmínkou jmenování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

21:05 Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…