Kulhánek (ODA): Planý spor o demokracii

23.10.2017 18:28

Hnutí ANO vyhrálo parlamentní volby zaslouženě. Prohrála ČSSD, zejména proto, že se v dlouhém předvolebním finále soustředila ponejvíce na osobní napadání politických konkurentů.

Kulhánek (ODA): Planý spor o demokracii
Foto: ODA
Popisek: Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek

Tím voliče evidentně nezaujala. Navíc opět zopakovala sliby z minulé volební kampaně a moc se neprezentovala, co vlastně mezitím mohla sama pro jejich splnění udělat a neudělala. Třeba i díky vnitřní nejednotě. O tom, že ustrašenost se dlouhodobě nevyplácí, ví své KDU-ČSL, která se s hnutím starostů nejprve vypočítavě spojila, při prvních známkách nejistoty ohrožení jejich až směšného lpění na pár lavicích ve sněmovně, mu však dala vale. Kdyby věřili alespoň sami sobě, byl by poměr ve sněmovně jiný.

Život však není o „kdyby“. Voliči se rozhodli podle rozumu a někdy i okamžitých pocitů. I na základě agresívních kampaní, která pomohla rozdmýchat média. Rozhodně však demokraticky. Populistou může být podle některých výkladů vlastně každý, kdo přijde s novým řešením. Povolební situace je dokonce mnohem klidnější, než se mnohým na první pohled možná zdála. Prezident nemá o nic těžší úlohu než kdykoliv v minulosti, senát je stejnou pojistkou demokratického směřování jako dřív. Minulé volby rozdělovaly rovným dílem společnost velmi zjednodušeně na levici a pravici. Nyní soupeřily více vize budoucnosti. Dívat se za nejbližší horizont je naprosto v pořádku. Zda je šance všechno naslibované prosadit, ukáže praktické chování všech. Šance pro čirý populismus končila s každým vhozeným volebním lístkem. Mimochodem, i ona v prvních hodinách závratná volební účast nakonec nevybočila z celkem ustálených procent.

Zahraničí podle České tiskové kanceláře nás prý vidí takto: „Světové agentury a zahraniční média hodnotí výsledky českých parlamentních voleb jako obrovský úspěch populistů a protisystémových stran a debakl zavedených politických uskupení. V komentářích shodně uvádějí, že drtivé vítězství hnutí ANO miliardáře Babiše vyvolává nejistotu nad dalším směřováním Česka a nad jeho budoucími vztahy se Západem, především pak s EU a NATO.“

Myslím, že naše volby jsou především záležitostí občanů České republiky. Jen oni mohli demokraticky rozhodnout, jaká v nejbližších letech jejich země bude.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aulická Jírovcová (KSČM): Do Klokánků by měla jít neponížená paušální částka

16:59 Aulická Jírovcová (KSČM): Do Klokánků by měla jít neponížená paušální částka

Reakce KSČM na návrh MPSV na změnu financování Klokánků.