Lapáčková (TOP 09): Zamyšlení o dotacích

05.09.2019 13:18

Debaty o vině, či nevině premiéra Babiše ohledně dotací na Čapí hnízdo mě přivedly k zamyšlení o dotacích vůbec.

Lapáčková (TOP 09): Zamyšlení o dotacích
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Dotace EU jak je chápu já, jsou de facto „Marshallovým plánem 2.0“ pro méně rozvinuté země EU, či pro kandidátské země, a měly by mít tedy stejný cíl jako výše jmenovaná poválečná pomoc evropským zemím zbídačených válkou.

Marshallův plán se díval spíše do budoucnosti a nesoustředil se na škody způsobené válkou. Mnohem důležitější bylo úsilí o modernizaci evropských průmyslových a obchodních praktik za použití účinných amerických modelů, což odstranilo umělé překážky globálního obchodu a také pomohlo vštěpovat pocit naděje a sebedůvěry. Během příštích dvou desetiletí těžila západní Evropa z bezprecedentního růstu a prosperity. V každém případě byl plán stimulantem celkové ekonomické i politické rekonstrukce západní Evropy a rozhodujícím způsobem přispěl k obnovení dopravního systému, modernizaci průmyslové a zemědělské techniky, obnovení normální produkce, zvyšování produktivity a také usnadnil interkontinentální obchod. A starou pravdou zůstává, že hospodářský růst šel ruku v ruce s politickou stabilitou.

Když to zjednoduším, dotace EU měly (a stále mají) pomáhat, měly by mít stejný vizionářský cíl, k jakému sloužil kdysi Marshallův plán. Žádná soukromá osoba by si neměla na tomto cíli postavit byznys a bohatnout z něj, jediný, kdo bohatnout měl, je stát a společnost. Tenhle cíl alespoň v postkomunistických zemích dosažen bohužel nebyl, navíc ani není síla, ani vůle se k němu alespoň přiblížit, bohužel tatáž vůle chybí i Evropské komisi. To degraduje původní smysl dotací a vůbec mě nepřekvapuje rostoucí odpor k nim.

Co s tím? Jak tedy „zrestaurovat“ původní myšlenku dotací, aby si získaly pověst, jakou by si zasloužily? Aby dotace nebyly jen prostředky získávané k obohacení pár jedinců, nikoliv celé společnosti? Jak dojít k poznání, že stejně jako kdysi miliardy dolarů pocházely z kapes amerických dělníků, učitelů, pokojských, dnešní dotace jsou peníze z kapsy německé kuchařky, irského rybáře, či holandského inženýra? A že si nezaslouží, natož aby si přáli dotovat kšefty jednoho rozežraného miliardáře…

DANA LAPÁČKOVÁ, MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ KRAJSKÉ ORGANIZACE TOP 09 LIBEREC

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valachová (ČSSD): Chtělo by to k našim studentům trochu úcty. Tohle není fér

10:46 Valachová (ČSSD): Chtělo by to k našim studentům trochu úcty. Tohle není fér

Komentář na facebookovém profilu k vyjádřením o povinné maturitě z matematiky