Liška (SZ): Vláda by se konečně měla ke změnám klimatu postavit čelem

06.04.2014 17:10

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zveřejnil další část hodnotící zprávy, která poukazuje na reálné dopady klimatických změn na lidstvo i životní prostředí. S postupující klimatickou změnou má přibývat lidí chudých, hladových a nemocných, jako důsledek častějšího sucha nebo povodní. Zelení proto vyzývají vládu, aby konečně začala brát klimatické změny a přijala opatření, která povedou ke snižování emisí.

Liška (SZ): Vláda by se konečně měla ke změnám klimatu postavit čelem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Klimatické změny mohou mít zásadní dopad také na zemědělskou produkci v Česku. Strana zelených navrhuje, aby se ČR postavila konečně ke klimatickým změnám s plnou odpovědností a změnila současný vlažný až přezíravý postoj. V debatě nad klimaticko-energetickým balíčkem do roku 2030 vláda totiž paradoxně prosazuje nízké cíle pro snižování emisí. Opomíjí přitom, že ambiciózní klimatická politika spojená s efektivnějším využíváním energií může být pro Česko velkou příležitostí, jak se vymanit ze závislosti na dovozu fosilních paliv ze zemí jako je Rusko.

“Již nyní jsou dopady změny klimatu patrné a budou čím dál výraznější. Česku ale chybí komplexní a dlouhodobá národoshopodářská strategie, která se týká jak změny podnebí, tak vodního režimu. Starostové měst nejsou soustavně připravováni na dopady sucha ani vlny veder. Nejsou dostatečně podporování v programech úspor energií a zvyšování energetické soběstačnosti. Odolnost měst se nejpozději teď musí stát prioritou českých starostů a zastupitelů. I to je úkolem vlády, která by se konečně měla ke změnám klimatu postavit čelem a systematicky se jimi zabývat, dokud to ještě je možné,” uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

Zelení proto vládě navrhují kroky pro snižování emisí skleníkových plynů. Vláda podle nich musí:

  • Zvýšit cíle v rámci klimaticko-energetického balíčku EU do roku 2030. Konkrétně, snížit emise skleníkových plynů alespoň o 55 % v období 1990–2030, zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 45 % a dosáhnout 40% úspory energie v roce 2030, oproti úrovni v roce 2005,

 

  • aktualizovat národní program na zmírnění dopadů změny klimatu v ČR ve světle nových skutečností a připravit plán jasných kroků pro adaptační opatření v naší krajině,
  • posílit podíl obnovitelných zdrojů energie v rámci energetické koncepce a připravit cestu k postupnému ukončení výroby v nejméně efektivních uhelných elektrárnách,

 

  • podpořit rozvoj železniční dopravy a motivovat dopravce k využívání kapacit železnice na místo kamionové přepravy,
  • podpořit vyšší podíl alternativních pohonů mezi osobními automobily (hybridy a elektromobily).

Panel IPCC fungující při OSN zveřejnil v japonské Jokohamě druhou část již Páté hodnotící zprávy. OSN dlouhodobě odolnost měst podporuje různými programy. Na národní úrovni absenci vodohospodářské strategie již dříve kritizovaly nevládní organizace.

Jan Žáček
tiskový mluvčí zelených

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

22:58 Pekarová Adamová (TOP 09): Jsem ráda, že je Amerika zpátky

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes přijala delegaci zahraničního výboru S…