MSp: Soudci a státní zástupci se školili v anglické trestně právní terminologii

10.08.2014 21:28

V Justiční akademii v Kroměříži, která je vzdělávacím centrem resortu justice, proběhl seminář zaměřený na jazykové vzdělávání soudců a státních zástupců v oblasti trestně právní terminologie. Pětidenního interaktivního kurzu, jenž podporuje mezinárodní justiční spolupráci v rámci EU a zemí Visegrádské čtyřky, se kromě českých zástupců účastnili i kolegové z Maďarska, Polska a Chorvatska.

MSp: Soudci a státní zástupci se školili v anglické trestně právní terminologii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Česká republika se vzhledem ke svému členství v EU podílí na intenzivní mezinárodní justiční spolupráci. V oblasti trestních věcí se jedná především o vzájemné uznávání soudních rozhodnutí ve všech členských státech EU. Aby se mohly tuzemské soudy této spolupráce úspěšně účastnit, dostatečná jazyková vybavenost soudců či státních zástupců je k tomu zcela nezbytná. Komunikace mezi soudními orgány v různých členských státech totiž probíhá zejména v anglickém jazyce.

Justiční akademie organizuje společně s partnerskými organizacemi z Maďarska, Polska a Chorvatska semináře, které se zaměřují na rozšiřování a prohlubování odborných jazykových znalostí.

Interaktivního kurzu, který v prostorech Justiční akademie v Kroměříži probíhal minulý týden, se zúčastnilo celkem 21 soudců a státních zástupců z ČR a z partnerských zemí.

Kroměřížský seminář byl jedním ze série čtyř navzájem navazujících týdenních jazykových kurzů. V dubnu se justiční pracovníci školili v Budapešti, v polovině června se seminář konal v chorvatském Valbandonu, poslední setkání proběhne na začátku září v Krakově v Polsku.

Každá instituce nominovala na semináře 5 zástupců rezortu justice z řad soudců či státních zástupců. Maďarsko jako koordinátor projektu má 6 míst,“ uvedla vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Justiční akademie Renata Vystrčilová s tím, že podmínkou účasti byla alespoň středně pokročilá znalost jazyka a profesní zaměření na trestní právo. „Justiční akademie ČR navíc na vlastní žádost obdržela výjimku a možnost zařadit i zástupce Ministerstva spravedlnosti, specializujícího se na tuto oblast,“ dodala Vystrčilová.

Obecně se školení zaměřují na anglickou právní terminologii související s trestním soudnictvím a právním a institucionálním rámcem EU. Účastníci kurzů se dozvědí více o výkladu právních nařízení EU a prohloubí si znalosti o harmonizaci hmotného trestního práva v rámci EU a evropském trestním právu procesním.

V Kroměříži se probírala zejména anglická právní terminologie z oblasti závažných kriminálních zločinů, které jsou stíhány napříč EU. Probírala se tedy odborná slovní zásoba týkající se organizovaného zločinu, terorismu, obchodování s lidmi, sexuálního zneužití či dětské pornografie. Součástí výuky byly případové studie a multimediální odborně jazyková cvičení.

„K posílení mezinárodní justiční spolupráce semináře pomáhají nejen prostřednictvím samotného jazykového vzdělávání, ale i tím, že účastníci kurzů při nich mohou navázat nové odborné a profesní kontakty,“ vysvětluje Renata Vystrčilová.

Projekt s názvem „Jazykové vzdělávání v oblasti justiční spolupráce v trestních věcech” spolufinancuje Evropská komise prostřednictvím programu „Criminal Justice“. O zbývající část nákladů se dělí Justiční akademie jednotlivých partnerských zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondráček (ANO): Free Trade je většinou i fair trade a prospívá všem

11:30 Vondráček (ANO): Free Trade je většinou i fair trade a prospívá všem

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček má za sebou první část ofici…