Mach (Svobodní): Konec roamingu? EU se nažere a koza zůstane celá

07.11.2015 6:32 | Zprávy
autor: PV

"Oběd zdarma" neexistuje. Levnější volání ze zahraničí díky nové regulaci roamingu zaplatíme vyššími cenami doma. Řešením drahého volání ze zahraničí je konkurence a inovace, ne další regulace.

Mach (Svobodní): Konec roamingu? EU se nažere a koza zůstane celá
Foto: Daniela Černá
Popisek: Petr Mach

Evropský parlament před pár dny schválil nařízení, které má zrušit příplatek za volání ze zahraničí, tedy roaming. Nebyl by to však Brusel, aby vše nebylo trochu jinak. Pojďme se podívat, jak to tedy celé ve skutečnosti je a proč tato regulace není dobré řešení.

Na základě nařízení EU nejprve nastane přechodné období, kdy od května 2016 do června 2017 mají operátoři dovoleno účtovat si maximální povolenou částku za roamingové služby. Za minutu volání to má být příplatek 0,05 EUR. Od června 2017 začne platit zákaz příplatek účtovat, ale jen do určitého limitu. Po provolání tohoto limitu vám účtovaný roaming opět naskočí. Jaký bude tento limit? To má určit Evropská komise do prosince příštího roku. A nikdo netuší, jestli bez příplatku bude 10 minut nebo třeba 100 minut volání ročně. Například Lidové noviny spekulovaly, že by se mohlo jednat o 50-100 minut, 50 sms a 150 MB dat za rok.

Balíčky služeb, které zahrnují v rámci paušálu i volání ze zahraničí, přitom nabízejí operátoři už dnes i bez regulace!

Podle vyjádření Rady EU totiž budou příplatky navíc zrušeny od 15. června 2017 jen “za předpokladu, že stávající zjištěné problémy na velkoobchodních trzích s roamingem budou vyřešeny." Jinými slovy, pokud unijní představitelé zjistí, že takto regulovaný trh nefunguje, mají za úkol vymyslet jiné řešení a roaming zrušen nebude. Dokument Rady dále uvádí, že "za zvláštních a výjimečných okolností, kdy poskytovatel roamingu není schopen pokrýt své celkové skutečné a předpokládané náklady", může požádat o povolení poplatky opět účtovat. Opět přeloženo do češtiny to znamená, že pokud bude operátor prodělávat z důsledku nízkých cen na domácím trhu a úbytku tržeb z roamingu, může požádat, aby jej mohl opět účtovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Omezujete nás v kontrole vlády

22:34 Richterová (Piráti): Omezujete nás v kontrole vlády

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k procesům v Poslanecké sněmovně.