Mašek (ANO): VZP nehrozí to, že by zkrachovala

06.03.2026 19:03 | Monitoring
autor: PV

Projev na 10. schůzi Poslanecké sněmovny 6. března 2026 k návrhu poslance Adama Vojtěcha na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění.

Mašek (ANO): VZP nehrozí to, že by zkrachovala
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jiří Mašek (ANO)

Děkuji. Vážená paní kolegyně Šebelová, prostřednictvím pana předsedajícího, i kolego Válku. Já jsem, prostřednictvím pana předsedajícího, já jsem z toho skutečně žádnou politiku nechtěl dělat. Jenom jsem chtěl logicky zauvažovat o tom, kudy se pohybují peníze ze státního rozpočtu, kde vznikl evidentní přebytek, přebytek, který neodpovídá vynaložené péči. Tam si můžete dosadit všechny ty důvody. Já si myslím, že na každém něco z nich je, já to fakt nechci politizovat, dokonce bych teda se připojil k poděkování VZP jejím pracovníkům na Czech Pointech, i tomu rozhodnutí VZP, že to udělala. Ale zase - VZP je v trochu jiné roli, je ošetřena vlastním zákonem a VZP nehrozí to, že by zkrachovala na rozdíl od jiných pojišťoven. Ty jiné pojišťovny se taky svým dílem připojily. Můžeme se bavit o koeficientech přerozdělování. Bude tady na to zřejmě kolega Philipp reagovat svým pozměňovacím návrhem a podobně.

Nicméně fakt, že tam těch peněz je víc, že dochází nyní k přerozdělení a že ministerstvo chce, aby pojišťovny do budoucna byly dobře saturovány, aby měly dobrý start. O dvou pojišťovnách se tady mluvilo, že jsou v problémech, a aby ty pojišťovny skutečně do budoucna měly být konkurenceschopné, tak tomu dejme šanci. A já opravdu - mně ta politizace tady teda vadí a myslím si, že jste to přetáhli vy zase z vaší strany. Já jenom tady mluvím o faktech, o číslech a že to přerozdělení má smysl. Nic, nic míň.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

A jaký význam ta schůze kvůli sjezdu má?

Co na něm asi změní? Podle mě je to zbytečná ztráta čau stejně jako celá ta hysterie kolem. Proč se nevěnujete něčemu pro lidi podstatnějšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ženíšek (TOP 09): „Vojenský Schengen“. Skvělý krok

13:12 Ženíšek (TOP 09): „Vojenský Schengen“. Skvělý krok

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k obraně Evropy.