Ministr Balaš: Důvody nedostatku učitelů jsou stárnutí a nízká atraktivita profese

09.03.2023 15:09 | Tisková zpráva
autor: PV

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš dnes reprezentoval Českou republiku na zasedání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport v části vzdělávání.

Ministr Balaš: Důvody nedostatku učitelů jsou stárnutí a nízká atraktivita profese
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš

Tématy jednání byly dovednosti a kompetence pro zelenou tranzici, problematika nedostatku učitelů, zvyšování kvalifikací a udržení kvalifikovaných a dobře vyškolených učitelů v profesi, a s tím související integrace ukrajinských učitelů do vzdělávacích systémů jednotlivých členských států EU. Po skončení Rady navíc podepsali ministři Rakouska, Maďarska, Slovenska, Slovinska a České republiky memorandum o rozšíření regionální spolupráce v oblasti vzdělávání.

K tématu zelené tranzice, čili přechodu od uhlíkové ekonomiky k neutrální, přijala Rada Závěry o dovednostech a kompetencích pro zelenou tranzici, které se týkají zásadních změn v mnoha odvětvích včetně vzdělávání.

„Takzvaná zelená tranzice je možná jen tehdy, pokud bude mít Evropská unie dostatečně kvalifikovanou pracovní sílu. Přitom k dosažení přechodu na moderní, efektivní a konkurenceschopnou ekonomiku budou zapotřebí mnohdy zcela nové dovednosti, zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovní síly,“ uvedl k přijatým Závěrům ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš a pokračoval: „Našim úkolem bude například vytvořit nové obory, začlenit zelené dovednosti do stávajících kvalifikací, ale také odstranit překážky pro vzdělávání. Ať už jde o dostupnost vzdělání, větší a cílenější finanční podporu v této oblasti, snazší uznávání předešlého studia nebo rozvoj pedagogických pracovníků ve stejné míře u mužů i žen,“ dodal ministr Balaš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k summitu NATO v Ankaře.