Ministr Balaš: Důvody nedostatku učitelů jsou stárnutí a nízká atraktivita profese

09.03.2023 15:09 | Tisková zpráva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš dnes reprezentoval Českou republiku na zasedání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport v části vzdělávání.

Ministr Balaš: Důvody nedostatku učitelů jsou stárnutí a nízká atraktivita profese
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš

Tématy jednání byly dovednosti a kompetence pro zelenou tranzici, problematika nedostatku učitelů, zvyšování kvalifikací a udržení kvalifikovaných a dobře vyškolených učitelů v profesi, a s tím související integrace ukrajinských učitelů do vzdělávacích systémů jednotlivých členských států EU. Po skončení Rady navíc podepsali ministři Rakouska, Maďarska, Slovenska, Slovinska a České republiky memorandum o rozšíření regionální spolupráce v oblasti vzdělávání.

K tématu zelené tranzice, čili přechodu od uhlíkové ekonomiky k neutrální, přijala Rada Závěry o dovednostech a kompetencích pro zelenou tranzici, které se týkají zásadních změn v mnoha odvětvích včetně vzdělávání.

„Takzvaná zelená tranzice je možná jen tehdy, pokud bude mít Evropská unie dostatečně kvalifikovanou pracovní sílu. Přitom k dosažení přechodu na moderní, efektivní a konkurenceschopnou ekonomiku budou zapotřebí mnohdy zcela nové dovednosti, zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovní síly,“ uvedl k přijatým Závěrům ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš a pokračoval: „Našim úkolem bude například vytvořit nové obory, začlenit zelené dovednosti do stávajících kvalifikací, ale také odstranit překážky pro vzdělávání. Ať už jde o dostupnost vzdělání, větší a cílenější finanční podporu v této oblasti, snazší uznávání předešlého studia nebo rozvoj pedagogických pracovníků ve stejné míře u mužů i žen,“ dodal ministr Balaš.

S podporou učitelů a učitelek souviselo také další téma jednání, kterým bylo řešení nedostatku učitelů v rámci celého Evropského vzdělávacího prostoru, zvyšování kvalifikací a udržení kvalifikovaných a dobře vyškolených učitelů a učitelek v profesi.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26130 lidí

„Víme, že jedním z hlavních důvodů nedostatku učitelů v Evropě je zejména jejich stárnutí a nízká atraktivita této profese pro mladé. Je proto našim společným úkolem toto změnit a vytvářet takové podmínky, aby byla oblast vzdělávání pro mladé lidi atraktivnější. Včetně lepšího ohodnocení, což v rámci České republiky kontinuálně děláme. Jak víte, připravili jsme také novelu zákona o pedagogických pracovnících, která by nastupujícím učitelům měla ulehčit vstup do profese třeba díky zavedení funkce „provádějící učitel“, zmínil česká opatření na jednání Rady EU pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport ministr školství Vladimír Balaš.

Dalším tématem jednání byla nová iniciativa Evropské komise, a to Evropský den autorů, který má za cíl podpořit bohatství evropské literatury a povzbudit čtení u mladé generace. Mezi konkrétní aktivity budou patřit například bloky čtení ve školách nebo autorská čtení po celé Evropě.

V rámci oběda ministři diskutovali, jak podpořit zapojení ukrajinských učitelů do výuky v členských státech tak, aby měli ideální podmínky jak oni, tak učitelé z příslušné země.

Po skončení jednání Rady ministr Balaš připojil svůj podpis k Memorandu o porozumění o středoevropské spolupráci ve vzdělávání a odborné přípravě (ZDE), které navazuje na společné memorandum, jehož platnost skončila koncem roku 2022. Memorandum umožňuje pokračovat v rámci dosavadní spolupráce mezi Rakouskem, Maďarskem, Slovenskem, Slovinskem a Českem v oblasti vzdělávání na půdorysu tohoto sdružení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

23:02 Senátorka Kovářová: Výslech, kdo, jak a proč hlasoval, je konec demokracie, senátorko Němcová

Projev na 12. schůzi Senátu ČR 31. května k žádosti o vyslovení souhlasu Senátu Parlamentu České rep…