Ministr Hamáček: Česká pošta nechystá masivní propouštění, managementu klesne mzda o pět procent

27.11.2020 16:57

Česká pošta se v příštím roce nechystá propustit 2300 pošťáků, jak informovala některá média. Státní podnik však přesto musí reagovat na aktuální situaci včetně stamilionových nákladů, které musel navíc zaplatit kvůli zajištění služeb během pandemie covid-19.

Ministr Hamáček: Česká pošta nechystá masivní propouštění, managementu klesne mzda o pět procent
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček
reklama

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) včera jednal s generálním ředitelem České pošty Romanem Knapem a zástupci poštovních odborů o situaci ve státním podniku. Ministr vnitra, generální ředitel i odboráři se shodli, že státní podnik je ve složité situaci, a to kvůli nedostatečné kompenzaci státu za objednané služby v minulých letech, poklesu počtu listovních zásilek i koronavirové krizi.

„Děkuji zaměstnancům pošty za to, jak zvládli zajistit poštovní služby během krize. Ujišťuji, že žádné masivní propouštění pošta nechystá. Přesto je nutné pokračovat v restrukturalizaci podniku,“ vysvětlil Hamáček s tím, že nutná restrukturalizace se dotkne maximálně několika set doručovatelů. Ministr vnitra upozornil, že počty 2300 propuštěných pošťáků, které se v minulých dnech objevily v médiích, jsou nepřesné. Reálně se dle České pošty uvažuje o čísle 1500. V tom je započítáno 200 odchodů do důchodu, 200 administrativních pracovníků a 400 nepoštovních zaměstnanců. Ze 700 poštovních doručovatelů, kterých se restrukturalizace v jarních měsících příštího roku má týkat, dostane navíc 400 nabídku na přechod do segmentu balíkoven, který na rozdíl od listovních zásilek roste. Propouštění se nebude týkat samoživitelek ani dalších zaměstnanců, pro které by to znamenalo sociální otřes. Pošta se bude podílet i na přípravě rekvalifikačních programů.

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21508 lidí

„Nejcennější, co pošta má, jsou lidé. Těch je dnes 27 tisíc. Budu chtít, aby vláda poště kompenzovala 750 milionů, které pošta musela vynaložit navíc kvůli covidu-19. Úsporu chceme použít na zvýšení platů pošťáků o 5 %,“ doplnil ministr vnitra.

Mzdy managementu

Pošta současně sníží platy managementu podniku o 5 % a tyto úspory využije k navýšení mezd řadových zaměstnanců. Přestože v minulém roce došlo k plošnému nárůstu platů pošťáků o 5 % a rok předtím o 10 %, mzdy jsou stále pod celostátním průměrem.

„Mám zadání dostat poštu z ekonomických obtíží. Plánovanou ztrátu jsme nepřekročili, covid-19 ale situaci zkomplikoval. Pokud musíme přistoupit ke snižování počtu zaměstnanců, snažíme se maximálně využívat přirozené fluktuace a odchodů,“ řekl Roman Knap, podle kterého se počet zaměstnanců za poslední dva roky přirozenými odchody a zastavením náborů snížil cca o 2000.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Já bych vás, pane kolego, opravil. Toto je digitalizace v podání této vlády

12:32 Rakušan (STAN): Já bych vás, pane kolego, opravil. Toto je digitalizace v podání této vlády

Projev na 102. schůzi Poslanecké sněmovny 12. května 2021 ke způsobu výběru projektů na posílení zdr…