Ministr Jurečka: Přibližně 720 milionů korun obdrží letos chovatelé prasat

3. 7. 2015 19:30

Ministerstvo zemědělství letos připravuje nejvyšší možnou podporu pro chovatele prasat a dojnic. Například na ozdravení chovů prasat dostanou zemědělci zatím historicky nejvyšší částku, a to 720 milionů korun. Dalších 143 milionů je připraveno na zajištění dobrých životních podmínek prasat.

Ministr Jurečka: Přibližně 720 milionů korun obdrží letos chovatelé prasat
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

Sektory vepřového a mléka dostanou ještě letos výraznou injekci v podobě dotací od Ministerstva zemědělství.

„Do Nákazového fondu plánujeme přidat další peníze, takže v něm bude 1,1 miliardy korun. Přibližně 720 milionů korun obdrží chovatelé prasat, což je historicky nejvíc za pět let existence tohoto programu. A je to také maximum, které nám povoluje Evropská unie. Zbytek peněz je určen pro chovatele drůbeže. Loni dostali chovatelé prasat z Nákazového fondu 577 milionů korun, “ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Vůbec poprvé dostanou chovatelé podporu v plné výši 100 % nákladů, které měli při ozdravování chovů. V roce 2014 jim dotace z Nákazového fondu uhradila jen 85 % výdajů.

Tyto peníze jdou z národního rozpočtu. Zemědělci mohou požádat například o podporu na dezinfekci, deratizaci, laboratorní rozbory účinnosti provedené dezinfekce nebo ošetření krmiva a napájecí vody podle programů schválených Státní veterinární správou.

Podpora směřuje do sektoru mléčných krav a prasat

Vedle podpor pro citlivé komodity, kde je pro chovatele dojného skotu připraveno 1,36 miliardy korun z evropských zdrojů, mohou v letošním roce čerpat prostředky i z Programu rozvoje venkova, který obsahuje zcela nové opatření zaměřené na dobré životní podmínky zvířat. Podpora z něj směřuje do sektoru mléčných krav a prasat.

„Očekáváme, že letos přidělíme 473 milionů na welfare dojného skotu a asi 143 milionů korun na prasata. Chceme tak posílit oblasti, které v poslední době čelí nízkým výkupním cenám. Chov dojného skotu a prasat patří k prioritám, proto předpokládáme, že je podobně vysokou částkou podpoříme i v příštích letech,“ uvedl ministr Jurečka.

Příspěvek můžou zemědělci využít na zvětšení prostoru ve stájích pro dojnice a selata, výběhy pro březí krávy nebo na preventivní hygienická opatření v chovech prasnic. Zvířatům se tak zajistí přirozené potřeby, což sníží úmrtnost a podpoří jejich přírůstek. Dotace je ze 75 % hrazena z evropských zdrojů a z 25 % z národního rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rejmont (TOP 09): Po Letné

21:30 Rejmont (TOP 09): Po Letné

V neděli na Letné proběhla největší demonstrace od listopadu 1989.