Ministr Jurečka: Přibližně 720 milionů korun obdrží letos chovatelé prasat

03.07.2015 19:30 | Zprávy

Ministerstvo zemědělství letos připravuje nejvyšší možnou podporu pro chovatele prasat a dojnic. Například na ozdravení chovů prasat dostanou zemědělci zatím historicky nejvyšší částku, a to 720 milionů korun. Dalších 143 milionů je připraveno na zajištění dobrých životních podmínek prasat.

Ministr Jurečka: Přibližně 720 milionů korun obdrží letos chovatelé prasat
Foto: kdu.cz
Popisek: Marian Jurečka

Sektory vepřového a mléka dostanou ještě letos výraznou injekci v podobě dotací od Ministerstva zemědělství.

„Do Nákazového fondu plánujeme přidat další peníze, takže v něm bude 1,1 miliardy korun. Přibližně 720 milionů korun obdrží chovatelé prasat, což je historicky nejvíc za pět let existence tohoto programu. A je to také maximum, které nám povoluje Evropská unie. Zbytek peněz je určen pro chovatele drůbeže. Loni dostali chovatelé prasat z Nákazového fondu 577 milionů korun, “ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Vůbec poprvé dostanou chovatelé podporu v plné výši 100 % nákladů, které měli při ozdravování chovů. V roce 2014 jim dotace z Nákazového fondu uhradila jen 85 % výdajů.

Tyto peníze jdou z národního rozpočtu. Zemědělci mohou požádat například o podporu na dezinfekci, deratizaci, laboratorní rozbory účinnosti provedené dezinfekce nebo ošetření krmiva a napájecí vody podle programů schválených Státní veterinární správou.

Podpora směřuje do sektoru mléčných krav a prasat

Vedle podpor pro citlivé komodity, kde je pro chovatele dojného skotu připraveno 1,36 miliardy korun z evropských zdrojů, mohou v letošním roce čerpat prostředky i z Programu rozvoje venkova, který obsahuje zcela nové opatření zaměřené na dobré životní podmínky zvířat. Podpora z něj směřuje do sektoru mléčných krav a prasat.

„Očekáváme, že letos přidělíme 473 milionů na welfare dojného skotu a asi 143 milionů korun na prasata. Chceme tak posílit oblasti, které v poslední době čelí nízkým výkupním cenám. Chov dojného skotu a prasat patří k prioritám, proto předpokládáme, že je podobně vysokou částkou podpoříme i v příštích letech,“ uvedl ministr Jurečka.

Příspěvek můžou zemědělci využít na zvětšení prostoru ve stájích pro dojnice a selata, výběhy pro březí krávy nebo na preventivní hygienická opatření v chovech prasnic. Zvířatům se tak zajistí přirozené potřeby, což sníží úmrtnost a podpoří jejich přírůstek. Dotace je ze 75 % hrazena z evropských zdrojů a z 25 % z národního rozpočtu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Konzultace s premiérem ohledně národních zájmů v ČR vítám

8:14 Dostál (Stačilo!): Konzultace s premiérem ohledně národních zájmů v ČR vítám

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k setkání s premiérem Fialou v Kramářově vile.